معرفی انواع جراحی بینی یا رینوپلاستی و بایدها و نبایدهای آن

معرفی انواع جراحی بینی یا رینوپلاستی و بایدها و نبایدهای آن

جراحی رینوپلاستی (که گاهی اوقات به آن عمل جراحی بینی یا بازسازی بینی نیز گفته می‌شود) عملی است که شکل ظاهر بینی را به طور دائمی به کمک عمل جراحی پلاستیک بهبود می‌بخشد. در هر عمل رینوپلاستی، غضروف بینی و استخوان آن برای افزایش هارمونی و بهبود ساختار آن به منظور زیباتر کردن صورت تغییر شکل می‌یابد. جراحی رینوپلاستی بازسازی‌کننده یا عمل رینوپلاستی عملکردی می‌تواند بار باز کردن مسیر مسدود شده بینی که به دلیل کج بودن، چرخش یا تخریب استخوان یا غضروف بینی نیز انجام شود و غالباً با اهداف زیبایی و عملکردی انجام شود. در بیشتر موارد، عمل جراحی تحت بیهوشی نیمه هشیاری یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود و درد آن معمولاً جزئی است. بیشتر بیماران پس از 7 تا 10 روز به کار خود بازگشته و پس از گذشت یک ماه می‌توانند به طور کامل به فعالیت‌های فیزیکی روزمره خود بپردازند.

با این که درک علمی و جراحی نسبت به عمل جراحی رینوپلاستی در دهه‌های اخیر افزایش یافته است اما این عمل هنوز پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. روش‌های مدرن به بهبود نتایج زیبایی کمک می‌کند اما اشراف بر این روش‌ها به تخصص یک متخصص رینوپلاستی نیاز دارد. برای بیمارانی که بینی کوچک، رشد نیافته یا افرادی که غضروف بینی آنها ماهیتاً ضعیف است، بافت‌های اسکلتی آنها آسیب دیده یا بافت‌های اسکلتی آنها از طریق انجام عمل‌های جراحی تغییر یافته است باید از پیوندها یا ایمپلنت‌هایی برای تقویت، بازسازی و جایگزینی مؤلفه‌های اسکلتی آسیب دیده استفاده شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع روش‌های جراحی بینی یا تعیین وقت قبلی می‌توانید با شماره ما تماس حاصل فرمایید.

عمل رینوپلاستی چیست؟


انواع روش‌های جراحی زیبایی بینی

عمل رینوپلاستی یک عمل جراحی است که در آن شکل بینی تغییر داده می‌شود. انگیزه انجام جراحی رینوپلاستی، تغییر ظاهر بینی، بهبود تنفسی یا هر دو است. قسمت فوقانی ساختار بینی، استخوانی است و قسمت پایین آن غضروف است. در عمل رینوپلاستی، استخوان، غضروف، پوست یا هر سه اصلاح می‌شود. با جراح خود در مورد نوع عمل رینوپلاستی که مناسب شرایط شما است و نتایج مورد انتظار حاصل از انجام آن صحبت کنید.

انواع روش‌های جراحی زیبایی بینی


جراحی بینی ممکن است به روش‌های زیر انجام شود.

 عمل رینوپلاستی برای تغییر اندازه: کاهش و برجسته‌سازی

یکی از مشکلات شایع که در مورد بینی گفته می‌شود در مورد اندازه آن است: بسیاری از بیماران از بسیار بزرگ یا بسیار کوچک بودن بینی خود ناراحت هستند. رینوپلاستی کاهشی و عمل رینوپلاستی تقویتی دو نوع مهم از عمل‌های جراحی زیبایی بینی هستند. این عمل‌های جراحی احساس بدشکل بودن و نامتناسب بودن آن نسبت به اجزای دیگر صورت را کاهش می‌دهند. معمولاً شکاف‌هایی در داخل سوراخ‌های بینی یا درست زیر نوک بینی روی پوست بین نوستریل­ها ایجاد می‌شود که اسکارهای تقریباً کمی باقی می‌گذارد.

 رینوپلاستی ترمیمی: نوک بینی عالی

دومین دلیل مهم انجام عمل رینوپلاستی با فاصله اندکی از مشکلات اندازه بینی، ناراضی بودن بیماران از شکل نوک بینی است. بسیاری از بیماران از شکل نوک بینی خود که به سمت بالا یا پایین است، نوک پیازی شکل یا گرد یا تیز بودن نوک بینی خود ناراضی هستند. اصلاح نوک بینی یکی از عمل‌های رینوپلاستی متداول است اما باید به دقت و توسط یک جراحی پلاستیک صورت متبحر انجام شود. یکی از مشکلات گزارش شده پس از انجام عمل جراحی بینی این است که نوک بینی تیز شده است؛ پس مراقب باشید.

 عمل رینوپلاستی نژادی: تغییر و نگهداری

همه بینی‌ها ویژگی‌های یکسان ندارند اما جراحان بینی در میان برخی نژادهای، بسیاری از ویژگی‌ها و ظواهر مشابه را مشاهده می‌کنند. در حالی که روش‌های اصلی رینوپلاستی متناسب با ساختار بینی سفید پوستان طراحی شده است، بسیاری از جرحان بر ویژگی‌های منحصربفرد بینی افراد دیگر نژادها و اقوام مانند افرادی که در خاورمیانه زندگی می‌کنند، آمریکایی‌های آفریقایی تبار و آسیایی و اقوام دیگر تمرکز دارند. هدف اصلی جراح پلاستیک صورت در عمل رینوپلاستی نژادی، دست‌یابی به نتایج مطلوب برای بیماران، بدون تغییر یافتن حس قومیتی و نژادی آنها است. در دنیای امروز فقط از روش شیرینی بری استفاده نمی‌شود. جراح پلاستیک صورت مجرب در انجام عمل رینوپلاستی نژادی می‌تواند نتایج را مطابق شرایط هر بیمار با حفظ هویت قومی او تأمین نماید.

 عمل رینوپلاستی ترمیمی

پس از انجام عمل جراحی برای از بین بردن سرطان یا آسیب‌دیدگی‌های صورت، ممکن است بافت بینی به دلیل برداشته شدن یا از دست رفتن به شدت زشت و بدریخت شود. عمل رینوپلاستی ترمیمی به عملی اشاره دارد که در خلال آن بافت بینی که از بین رفته یا پس از ترمیم آسیب دیده است دوباره بازسازی می‌شود. تصور بر این است که تعویض بافت معمولاً جایگزینی سه لایه بافت بینی است.

 عمل جراحی


عمل جراحی

عمل رینوپلاستی تحت بیهوشی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود که به پیچیدگی‌های عمل جراحی و اولویت و ترجیحات جراح بستگی دارد. قبل از انجام عمل، با پزشک در مورد نوع بیهوشی که مناسب شما است صحبت کنید.

 بیهوشی موضعی همراه با آرام بخشی

این نوع از بیهوشی معمولاً برای عمل‌های سرپایی که فقط قسمتی از بدن تحت درمان قرار می‌گیرد به کار برده می‌شود. پزشک ماده بیحس کننده را در بافت بینی تزریق کرده و شما با تزریق مواد داخل وریدی آرام و بیحس می‌شوید. این باعث می‌شود که شما سست شده اما به خواب عمیق نروید.

 بیهوشی عمومی

به شما دارو بیهوشی استنشاقی داده می‌شود یا از طریق خط وریدی – یک لوله کوچک که در رگ دست، گردن یا قفسه سینه قرار داده می‌شود – بیهوش می‌شوید. بیهوشی عمومی بر تمام بدن شما تأثیر گذاشته و به طور موقت باعث بیهوشی شما می‌شود. در هنگام بیهوشی عمومی شما با لوله تنفسی نیاز دارید.

پس از انجام عمل، شما به اتاق ریکاوری منتقل می‌شوید که در آن وضعیت شما تا هشیاری کامل تحت نظارت قرار می‌گیرد. ممکن است شما همان روز از بیمارستان مرخص شوید یا در صورتی که مشکلات یا بیماری‌های دیگری داشته باشید یک شب در بیمارستان بستری خواهید شد.

 نتایج حاصل از انجام عمل رینوپلاستی


تغییرات بسیار جزئی که در ساختار بینی ایجاد می‌شود – غالباً با واحد میلی‌متر اندازه‌گیری می‌شود – می‌تواند باعث تغییرات زیاد و چشمگیری در ظاهر بینی شما شود. در بیشتر اوقات، یک جراح مجرب می‌تواند به نتایجی دست یابد که هر دوی شما راضی باشید؛ اما در برخی موارد ممکن است تغییرات اندک کافی نباشند و شما و جراح ممکن است انجام عمل جراحی ثانویه را مورد توجه قرار دهید. در این موارد شما باید صبور باشید و حداقل یک سال پس از انجام اولین عمل جراحی صبر کنید زیرا بینی شما در این مدت تغییر خواهد کرد. زمانی که برای انجام عمل جراحی رینوپلاستی برنامه‌ریزی می‌کنید، جراح ویژگی‌های دیگر صورت، پوست روی بینی و تأثیر تغییرات را بر شما مورد بررسی قرار می‌دهد. اگر شما شرایط قرار گرفتن تحت این عمل جراحی را داشته باشید، جراح نحوه انجام عمل را برای شما برنامه‌ریزی خواهد کرد.

 خطرات احتمالی ناشی از انجام عمل جراحی رینوپلاستی


رینوپلاستی هم مانند همه عمل‌های جراحی سنگین و عمده ممکن است با خطراتی نظیر خونریزی، عفونت و واکنش منفی نسبت به بیهوشی همراه باشد. برخی از خطرات احتمالی دیگر در هنگام انجام عمل رینوپلاستی عبارتند از:

  • خونریزی‌های مکرر
  • اختلال تنفسی در زمان نفس کشیدن از راه بینی
  • بیحسی موقتی در بینی و اطراف آن
  • امکان نامتعادل شدن ظاهر بینی
  • درد، دررفتگی یا تورم که ممکن است دائمی باشد
  • باقی مانده اسکار
  • سوراخ شدن سپتیوم

در مورد احتمال بروز این خطرات با پزشک خود صحبت کنید.

 سؤالات رایج


سؤالات رایج

 تفاوت رینوپلاستی و سپتوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی یک عمل جراحی برای تغییر دادن شکل بینی است. از آنجا که ممکن است تنفس و شکل بینی به هم مرتبط باشند، گاهی اوقات رینوپلاستی صرفاً برای تغییر ظاهر بینی انجام نمی‌شود اما معمولاً در این شرایط، ظاهر آن نیز اصلاح می‌شود. سپتوپلاستی یک عمل جراحی برای بهبود تنفس با صاف کردن دیواره داخلی بینی است که مسیر بینی را به دو قسمت چپ و راست تقسیم می‌کند. زمانی که تیغه بینی کج باشد، تنفس از طریق بینی دشوارتر می‌شود. سپتوپلاستی غالباً همراه با رینوپلاستی انجام می‌شود.

 آیا عمل رینوپلاستی یک عمل جراحی ساده است؟

خیر، عمل رینوپلاستی یکی از چالش‌برانگیزترین عمل‌های جراحی است که عوامل متعددی دارد. اول این که بینی شکلی سه وجهی دارد که در میانه صورت قرار گرفته است. تغییراتی که در عمل رینوپلاستی ایجاد می‌شود غالباً کوچک است اما زمانی که با هم جمع می‌شوند می‌توانند تغییرات چشمگیری در ظاهر و عملکرد بینی ایجاد کنند. از آنجا که این تغییرات کوچک هستند، احتمال خطا و اشتباه وجود دارد. تورم و بیحس کردن موضعی پوست در هنگام انجام عمل جراحی باعث می‌شود که شکل طبیعی بینی تغییر کند. بسیاری از این تغییرات را می‌توان مخفی کرد. رینوپلاستی یک فرایند تنها نیست؛ به عبارت دیگر برنامه استاندارد مرحله به مرحله‌ای برایان وجود ندارد. هر عمل به نیازهای بیمار بستگی دارد.

 آیا من باید در بیمارستان بستری شوم؟

تقریباً همه افرادی که تحت عمل رینوپلاستی قرار می‌گیرند، پس از انجام عمل از بیمارستان ترخیص می‌شوند. در موارد بسیار نادر اگر شما دچار حالت تهوع یا مشکلات دیگر شوید که نیاز به نظارت داشته باشید ممکن است لازم باشد که یک شب در بیمارستان بستری شوید.

 دوران بهبودی چقدر طول می‌کشد؟

باید یک هفته مرخصی بگیرید و سر کار یا مدرسه نروید. شما هر روز در هفته اول احساس بهبودی بیشتری خواهید داشت. معمولاً افراد یک هفته بعد حس می‌کنند که دوباره خودشان هستند. پس از انجام عمل جراحی ممکن است کمی تورم داشته باشید. ممکن است از بین رفتن تورم چندین ماه طول بکشید البته بیشتر افراد پس از چند ماه به آن توجهی نمی‌کنند. معمولاً افراد پس از یک هفته می‌توانند بیشتر کارهای خود را انجام داده و پس از دو تا چهار هفته به طور کامل به فعالیت‌های خود بپردازند.

 هزینه انجام عمل رینوپلاستی چقدر است؟

هزینه انجام عمل رینوپلاستی به عوامل مختلفی بستگی دارد. پیچیدگی عمل جراحی، تبحر و تجربه جراح و محل انجام عمل جراحی در هزینه انجام آن تأثیرگذار است.

 آیا می‌توانم بفهمم که پس از انجام عمل جراحی، بینی من چه شکلی خواهد شد؟

بله، قبل از مشاوره، پزشک از چندین جهت از صورت شما عکس می‌گیرد. این عکس‌ها به شما کمک می‌کند تا بفهمید که بعد از انجام عمل جراحی بینی شما چه شکلی خواهد شد.

آیا عمل رینوپلاستی دردناک است؟

نه برای بیشتر افراد. در مراجعه یک روز پس از انجام عمل جراحی به جراح، بیشتر افراد درد خود را از 10 شماره بین 0 ت 4 درجه‌بندی می‌کنند.

 آیا بینی من پانسمان می‌شود؟

خیر. پانسمان می‌تواند بسیار ناراحت‌کننده باشد. احتمالاً از اسپیلینت های نرم برای بینی شما استفاده می‌شود. این اسپیلینت ها سوراخ‌هایی دارند که شما می‌توانید از طریق آنها نفس یکشید و حداقل برای جند روز باید از آنها استفاده کنید. این اسپیلینت ها به راحتی پس از یک هفته برداشته می‌شوند.

 کبودی چقدر طول می‌کشد؟

کبودی زیاد شایع نیست. اگر شما کبودی مختصری داشته باشید، معمولاً حدود یک هفته طول می‌کشد.

 چگونه باید یک جراح پیدا کنم؟

شما باید به جراحی مراجعه کنید که از اعتبار خوبی بین بیماران برخوردار باشد. اگر جراح مورد نظر، مقالات متعددی در کنفرانس‌های پزشک در مورد رینوپلاستی ارائه کرده و برای سخنرانی به کنفرانس‌های آموزش دعوت شده است یک نشانه از متخصص بودن او خواهد بود. عمل جراحی شما باید در یک مرکز جراحی با بیمارستان معتبر انجام شود. شما باید با جراح خود احساس راحتی داشته باشید. جراح نیز باید نحوه انجام عمل جراحی را برای شما توضیح دهد.

 آیا در هنگام انجام عمل رینوپلاستی، نفس کشیدن من بهبود می‌یابد؟

یک جراحی رینوپلاستی خوب راه تنفس کافی پس از عمل جراحی زیبایی بینی را حفظ خواهد کرد و قطعاً نباید عملکرد بینی تحت تأثیر زیبایی بینی قرار گیرد. با این که احتمال انسداد بینی به دلیل انجام عمل رینوپلاستی وجود دارد اما نفس کشیدن از راه بینی به ندرت به خطر می‌افتد. به علاوه، برخی مشکلات تنفسی (مانند کج بودن بینی) نیز باعث زشت شدن بینی می‌شوند که در هنگام انجام عمل رینوپلاستی هم عملکرد بینی و هم ظاهران بهبود می‌یابد. جراحانی که هم در جراحی عملکردی و هم در جراحی زیبایی آموزش دیده‌اند کمتر احتمال دارد که باعث به خطر افتادن تنفس از راه بینی شده و غالباً باعث کوچک‌تر و جذاب‌تر شدن بینی شده در حالی که به طور همزمان عملکرد بینی نیز بهبود می‌یابد.

 برای قرار گرفتن تحت عمل رینوپلاستی باید چند سال داشت؟

به طور تخصصی گفته می‌شود که عمل رینوپلاستی زیبایی باید زمانی انجام شود که رشد بینی کامل شده باشد. رشد بینی معمولاً در دختران در 15 سالگی و در پسران در 16 سالگی کامل می‌شود. به هر حال، بلوغ عاطفی و همکاری بیمار نیز از ملزومات مهم و مؤثر در موفقیت‌آمیز بودن رینوپلاستی است. در موارد نادر، جراح ممکن است در صورتی که اختلالات عملکردی یا مشکلات دیگری وجود داشته باشد، عمل را در سنین کمتر نیز انجام دهد.

 چه مدت باید برای عمل رینوپلاستی مرخصی بگیرم؟

قویاً توصیه می‌شود که در هفته اول پس از عمل استراحت کرده و آرام باشید تا دوران بهبودی شما با حداقل کبودی و تورم بگذرد. با این که ممکن است یک هفته پس از انجام عمل و پس از باز کردن پانسمان، کمی کبودی هنوز وجود داشته باشد اما بیماران می‌توانند به کارهای سبک (کارهای اداری) در این مدت بپردازند. آن‌هایی که در هنگام انجام وظایف شغلی خود باید فعالیت‌های شدید بدنی داشته باشند (ورزشکاران، آتش‌نشانان و…) باید 2 تا 3 هفته بیشتر استراحت کنند و سپس به فعالیت‌های حرفه‌ای خود بپردازند. در هر مورد، از ورزش کردن یا انجام فعالیت‌های سنگین حداقل تا یک ماه پس از انجام عمل جراحی بپرهیزید تا تورم شما زودتر رفع شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *