عمل درمانی و زیبایی شکستگی بینی ناشی از آسیب های ورزشی و تصادف

شکستگی

تعداد زیادی از بیمارانی که درباره جراحی رینوپلاستی جستجو می‌‌‌کنند قصد دارند تغییرات زیبایی در صورت خود به وجود بیاورند برخی دیگر قصد دارند از عمل جراحی برای ترمیم آسیب دیدگی جدید یا قدیمی بینی خود استفاده کنند. شکستگی بینی در میان شایع‌ترین نوع از شکستگی صورت قرار دارد، شکستگی استخوان بینی می‌تواند در حین بازی فوتبال، دوچرخه سواری، یا زمین خوردن رخ دهد. استخوان بینی یک عضو بسیار حساس و ضعیف در بدن انسان است و متأسفانه در اکثر موارد شکستگی بینی تشخیص داده نمی‌شود. اگرچه همیشه معاینه و درمان زودهنگام شکستگی بینی پس از آسیب دیدگی آن پیشنهاد می‌شود، جراح پلاستیک در زمینه جراحی پلاستیک صورت تخصص دارد می‌تواند به افرادی که در گذشته آسیب دیده‌اند کمک کند.

از آنجایی که ببینی به سمت بیرون و در بخش مرکزی صورت قرار دارد، یکی از حساس‌ترین نقاط بدن انسان است که احتمال شکستگی آن بسیار زیاد است. شکستگی استخوان بینی می‌تواند در پی تصادفات خودرویی، تصادف با موتورسیکلت، دعوا، سقوط از ارتفاع، و آسیب دیدگی در حین ورزش رخ دهد. برخی از ورزش‌ها مانند هاکی، بوکس، بسکتبال، اسکی، و کشتی از مواردی هستند که احتمال آسیب دیدگی بینی در آنها زیاد است. در صورتی که احتمال شکستگی استخوان بینی در بیمار داده شود باید هر چه زودتر او را نزد پزشک برد. عدم تشخیص و درمان به موقع این عارضه می‌تواند باعث بروز عوارض جدی و از همه مهمتر تغییر شکل بینی و بروز مشکلات زیبایی در صورت و بینی شود.

برای دریافت مشاوره از متخصصین ما و اشنایی با روشهای جراحی ودرمان شکستگی بینی و یا در صورت نیاز به رزرو نوبت می توانید با شماره های ما تماس حاصل فرمایید

 چه عواملی باعث شکستگی استخوان بینی می‌شود؟


 ضرب دیدگی ناگهانی بینی شایع‌ترین علت شکستگی آن محسوب می‌‌شود. معمولا شکستگی بینی در کنار سایر آسیب‌دیدگی‌های صورت و گردن رخ می‌دهد. برخی از علل شایع شکستگی بینی عبارتند از:

 • برخورد ناگهانی با دیوار
 • زمین خوردن
 • ضرب دیدن بینی در حین ورزش
 • تصادف موتورسیکلت
 • مشت خوردن به بینی در حین مشاجره و دعوا

 علائم شکستگی بینی شامل چه مواردی است؟


 علائم شکستگی بینی شامل موارد زیر می‌باشد:

 • احساس درد در اطراف بینی
 • خم شدگی و انحراف بینی
 • تورم بینی و تورم اطراف آن که باعث می‌شود حتی در صورت عدم شکستگی، بینی کج به نظر برسد.
 • خونریزی از بینی
 • گرفتگی بینی که تخلیه نمی‌شود و نشان ‌دهنده مسدود شدن حفره بینی است.
 • کبودی اطراف بینی و چشم که معمولاً پس از دو یا سه روز از بین می‌رود.
 • شنیدن صدای سایش هنگام تکان دادن بینی

 چگونه شکستگی بینی تشخیص داده می‌شود؟


تشخیص

 معمولا پزشک انجام معاینه جسمانی می‌تواند شکستگی بینی را تشخیص دهد. معاینه بینی شامل نگاه کردن به بینی و لمس کردن بینی و صورت است. اگر درد بسیار زیادی داشته باشید پزشک قبل از معاینه بینی از بی حسی موضعی برای بی حس کردن آن استفاده خواهد کرد. سپس پزشک از شما می‌خواهد دو یا سه روز بعد که تورم بینی از بین رفت به مطب مراجعه کنید زیرا در این حالت امکان معاینه بینی به راحتی وجود دارد. اگر آسیب دیدگی بینی شدید باشد یا آسیب دیدگی سایر نقاط صورت همراه شود پزشک دستور انجام سی تی اسکن و عکسبرداری با اشعه ایکس می‌دهد تا بتواند میزان آسیب دیدگی صورت و بینی شما را تعیین کند.

 چرا از جراحی رینوپلاستی برای شکستگی استخوان بینی استفاده می‌شود؟


از جراحی رینوپلاستی

 از آنجایی که بین یک ساختار بسیار شکننده است در صورتی که آسیب دیدگی بینی درمان نگردد می‌‌تواند باعث بروز مشکل شود. چون بینی یک ساختار اصلی و مرکزی در صورت انسان است وجود هرگونه مشکل در ظاهر آن باعث جلب توجه دیگران می‌شود از سوی دیگر چون بخشی از مجرای تنفسی است می‌تواند باعث بروز مشکل در مسیر تنفسی شود. آسیب دیدگی بینی که با تغییر شکل آن همراه باشد می‌‌تواند بر عملکرد اجزای داخلی حفره آن تأثیر بگذارد. افرادی که دچار آسیب دیدگی بینی می‌‌شوند به لحاظ تنفسی مشکل دارند، به مشکلات سینوسی بر می‌‌خورند، دچار خروپف و سایر انواع آپنه تنفسی می‌‌شوند. گاهی اوقات احتمال بروز عفونت در پی شکستگی استخوان بینی وجود دارد بنابراین هرگز نباید آسیب دیدگی بینی را بدون درمان رها کرد. شکستگی بینی یکی از شایع‌ترین انواع آسیب دیدگی بینی است که با درد م، تورم، و تغییر در ظاهر بینی همراه می‌‌شود. اکثر افرادی که دچار شکستگی بینی شده‌اند به خوبی می‌‌دانند که بینی آنها کج می‌‌شود در صورتی که به پزشک مراجعه نکنند ظاهر بینی آن ها تغییر خواهد کرد. یکی دیگر از خطراتی که در صورت عدم درمان شکستگی بینی رخ می‌دهد عارضه‌ای است که تحت عنوان بینی زینی شکل ساخته می‌شود. این مشکل زمانی رخ می‌دهد که یک لخته خون در تیغه بینی، بخشی از غضروف که پره‌های بینی را از هم جدا می‌‌کند، تشکیل شود. این لخته خون با گذر زمان باعث انحراف تیغه بینی می‌شود و باعث ایجاد یک حفره در تیغه آن شده و بینی زینی شکل را تشکیل می‌دهد.

 آیا جراحی رینوپلاستی می‌تواند به ترمیم استخوان شکسته بینی کمک کند؟


ترمیم استخوان

 ضرب دیدگی جدید بینی در پی تصادفات خودرویی یا تصادف موتورسیکلت می‌‌تواند باعث تورم و دردناک شدن بینی شود. حتی اگر بینی تورم داشته باشد اما شما شکستگی آن را احساس نکنید ممکن است دچار شکستگی شده باشد. پس از آنکه شکستگی بینی توسط پزشک معاینه و تایید شد در مرحله بعد باید به جراح پلاستیک مراجعه کنید و با او در خصوص رینوپلاستی یا جراحی شکستگی بینی و تمایل به جراحی مشورت کنید. تغییر در شکل و ظاهر بینی حتی در مواردی که باعث بروز مشکلات تنفسی می‌‌شود از طریق جراحی رینوپلاستی درمان خواهد شد. جراح می‌‌تواند ضرب‌ دیدگی قدیمی بینی را نیز اصلاح کند بنابراین هرگز برای مراجعه به جراح پلاستیک صورت و کمک گرفتن از او دیر نیست. جراحی رینوپلاستی می‌تواند آسیب دیدگی بینی را ترمیم کند، ظاهر بینی شما را به حالت قبل از آسیب دیدگی برگرداند، و مشکلات داخلی بینی که به تیغه بینی و مجرای تنفسی مربوط هستند را اصلاح نماید. افرادی که به طور مکرر دچار آسیب دیدگی بینی می‌‌شوند مانند ورزشکاران یا بازیکنان فوتبال به درمان با جراحی رینوپلاستی نیاز خواهند داشت.

 در جراحی رینوپلاستی چه اتفاقی رخ می‌دهد؟


 می‌توان جراحی رینوپلاستی را به صورت درمان سرپایی یا بستری انجام داد و بیمار را شب در بیمارستان بستری کرد، این مسئله به فاکتورهای متعددی از قبیل سطح سلامت بیمار و وسعت جراحی بستگی دارد. پزشک برای جراحی بینی از جراحی رینوپلاستی باز یا جراحی رینوپلاستی بسته استفاده می‌کند. در جراحی رینوپلاستی باز جراحی یک برش کوچک را در روی پوست قاعده تیغه بینی که پره‌های بینی را از هم جدا می‌کند به وجود می‌‌آورد. در این حالت جراح‌ پلاستیک  دسترسی بیشتری به ساختار بینی خواهد داشت و می‌‌تواند به درمان مشکلات بینی و بهبود وضعیت آن بپردازد اما در این روش دامنه دید جراحی محدود است. انتخاب نوع روش جراحی به نوع آسیب دیدگی و موقعیت آن درون بینی بستگی دارد.

 دوران بهبودی پس از رینوپلاستی چگونه خواهد بود؟


دوران بهبودی

 پزشک پس از اتمام جراحی، بینی شما را گچ می‌گیرد و بین پره‌های بینی را بخیه می‌زند که باید تا یک هفته پس از جراحی روی بینی شما باقی بماند. باید انتظار تورم و کبودی اطراف چشم و گونه‌های خود را داشته باشید. استفاده از کمپرس در ۴۸ ساعت اول می‌‌تواند به رفع کبودی و تورم کمک کند. کبودی باید طی مدت دو هفته پس از جراحی از بین برود. اگرچه بخش بسیار زیادی از تورم از بین می‌‌رود تعدادی از بیماران دچار تورم خفیف می‌شوند که چندان قابل مشاهده نیست اما ممکن است تا یک سال پس از جراحی طول بکشد. گرفتگی بینی مانند زمانی که سرما می‌خورید ایجاد خواهد شد و معمولا تا ۶ هفته بعد از جراحی طول خواهد کشید. در نهایت ممکن است تا چند هفته پس از جراحی رینوپلاستی، لب بالا دچار سفتی شود. احساس بی حسی و خارش در بینی و به ویژه در نوک آن کاملاً طبیعی است.

 مراقبت‌های بعد از عمل جراحی شکستگی بینی


 پس از جراحی پزشک از شما می‌‌خواهد از انجام دادن فعالیت‌هایی که باعث تداخل در روند بهبود یا آسیب دیدگی بیشتر بینی می‌‌شوند خودداری کنید. تا دو هفته پس از جراحی از دست زدن به بینی، خاراندن بینی، و تکان دادن آن به شدت اجتناب کنید زیرا این موارد باعث التهاب بافت بینی افزایش تورم و بروز مشکلات متعدد در جراحی زیبایی و در نهایت تغییر شکل بینی می‌شود. بعد از استعمال دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی نیز خودداری کنید. در دوران بهبود باید به پشت خوابید و دو یا سه عدد بالش را زیر سر خود بگذارید تا از تکان خوردن و حرکت سر به طرفین در حین خواب جلوگیری شود. فشار دادن بینی به بالش باعث می‌شود که ساختارهای بینی که در حال بهبود هستند تحت فشار قرار بگیرند. ممکن است پزشک از شما بخواهد حداقل تا دو هفته از انجام دادن فعالیت‌های روزمره خودداری کنید و در منزل استراحت نمایید و تا زمان بهبودی کامل از حضور در فعالیت‌هایی که تماس جسمانی بالایی دارند و احتمال آسیب دیدگی مجدد بینی در حین بازی وجود دارد خودداری کنید. تا یک ماه از عینک آفتابی و طبی استفاده نکنید تا از وارد شدن فشار اضافی به بینی و تغییر شکل آن جلوگیری شود. پزشک از شما می‌خواهد بدون استفاده از کرم ضد آفتاب از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید زیرا باعث ایجاد لکه‌های دائمی روی پوست می‌‌شود.

 سوالات رایج در مورد جراحی شکستگی بینی


 انتخاب پزشک متخصص

 از آنجایی که شکستگی بینی چندین بخش از بینی از قبیل تیغه بینی، نوک غضروف بینی، و غشای آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد فرایند ترمیم شکستگی بینی یک روند پیچیده است و انجام عمل جراحی نیازمند حضور یک متخصص با تجربه در زمینه جراحی زیبایی و روش‌های عمل و ترمیم است. پزشک در جلسه اول مشاوره، ماهیت و عواقب شکستگی بینی را مشخص می‌کند سپس به جمع آوری اطلاعات پزشکی از قبیل سابقه جراحی در گذشته و داروهایی که مصرف می‌‌کنید می‌‌نماید و با شما در خصوص هدف از انجام عمل جراحی صحبت خواهد کرد. اگر هدف شما از جراحی دستیابی به اهداف زیبایی باشد پزشک، طرح درمان را به طور خلاصه برای شما شرح می‌دهد. اکثر بیماران ادعا می‌‌کنند زمانی که دچار شکستگی بینی می‌‌شوند زمان مناسبی نیز برای تغییر ظاهر بینی و ترمیم آن در اختیار دارند زیرا قرار است به زودی تحت عمل جراحی قرار بگیرند.

چه افرادی متقاضی مناسبی برای جراحی رینوپلاستی شکستگی استخوان هستند؟

 می‌‌توان از جراحی رینوپلاستی برای بهبود ظاهر بینی و بهبود مشکلات تنفسی استفاده کرد بدین منظور باید از پزشک وقت بگیرید و با او مشورت نمایید. پزشک از شما در خصوص هدف از جراحی بینی سوال می‌پرسد و در مرحله بعد روش‌های جراحی موجود را برای شما توضیح می‌دهد، بهترین روش را برای رفع مشکل شما پیشنهاد می‌کند، و میزان تناسب ظاهر جدید بینی را با سایر اعضای صورت بررسی می‌نماید.

 آیا جراحی رینوپلاستی بینی با درد همراه است؟ 

 اکثر بیماران از دردناک بودن جراحی واهمه دارند زیرا در اکثر مواقع ترمیم و ایجاد ظاهر جدید بینی مستلزم تخلیه برجستگی استخوانی یا شکستن استخوان بینی برای باریک کردن آن است. علی‌رغم این موارد جراحی رینوپلاستی یک روش دردناک نیست و پزشک پس از اتمام جراحی به شما قرص مسکن می‌دهد و معمولا مصرف قرص پاراستامول پس از ۲۴ ساعت اول برای تسکین درد کافی است.

 آیا بیمار پس از جراحی دچار کبودی می‌شود؟ چه مدت طول می‌کشد تا کبودی از بین برود؟

 همانگونه که در قسمت‌های بالا اشاره کردیم به علت ضروری بودن تراش استخوان ممکن است بیمار دچار کبودی شود. در جراحی بینی از وسایل بسیار ظریفی برای شکستن استخوان بینی استفاده می‌شود بنابر این میزان آسیب دیدگی بسیار جزئی و موضعی است. این روش باعث ایجاد کبودی مختصری می‌‌شود که معمولاً طی مدت ۷ تا ۱۰ روز از بین می‌رود. باید سعی کنید تا چند هفته به پشت بخوابید تا از میزان کبودی صورت شما کاسته شود.

 آیا احتمال بسته شدن بینی و تغییر حس بویایی وجود دارد؟

 ممکن است تا چند وقت صبح بیای شما تغییر کند و موهای نامطبوعی به مشام شما برسد اما این حالت دائمی نیست و معمولا به مدت چند هفته بهبود می‌ابد. تغییر حس بویایی به علت تشکیل یک لایه از ترشحات درون بینی ایجاد می‌‌شود که می‌‌تواند باعث بروز مشکلات تنفسی در دوران بهبود شود، پزشک به شما اسپری یا قطره می‌‌دهد تا این ترشحات نرم شوند و بتوانند از بینی خارج گردند. شما می‌توانید پس از سه هفته بینی خود را تمی‌ز کنید و ترشحات آن را تخلیه نمایید. ممکن است به علت نفس کشیدن از طریق دهان، گلوی شما خشک شود بنابراین هر چند دقیقه یک بار مقداری آب بخورید تا خشکی گلو برطرف گردد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *