عمل جراحی انواع بینی با لیزر: بینی استخوانی، گوشتی و قوزدار

عمل بینیامروزه افرادی که از شکل بینی خود رضایت ندارند، می‌توانند از میان درمان‌ها و روش‌های زیبایی متعدد، یک روش را برای اصلاح مشکلات و رسیدن به یک بینی خوش‌فرم و متقارن انتخاب کنند. هرچند اکثر متخصصین معتقداند که عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) موثرترین راه برای تغییر شکل چشمگیر بینی است، اما در بعضی موقعیت‌ها روش‌های جایگزین نیز نتیجه مطلوب را به دست می‌دهد، به ویژه اگر بینی فقط به تغییرات جزئی نیاز داشته باشد. عمل بینی با لیزر CO2 غالباً بهترین درمان برای بیمارانی است که می‌خواهند مشکلاتی مانند بینی گوشتی، ناشی از رینوفیما را اصلاح کنند. لیزر دی اکسید کربن بافت و ظاهر سطحی بینی را بهبود می‌دهد، ضایعه پوستی را برمی‌دارد و نوک بینی را خوش‌فرم و متناسب می‌کند. چنانچه بیمار توصیه‌های مربوط به مراقبت پس از عمل را رعایت کند، پوست ترمیم و بازسازی می‌شود و نوک بینی شکیل و جذابی به دست می‌آید.

دلایل انجام عمل زیبایی بینی   

دلایل مختلفی برای انجام جراحی زیبایی بینی وجود دارد که احتمالاً متداول‌ترین آنها تغییر دادن شکل و اندازه بینی است. اگر شما نیز از موارد زیر ناراحت هستید، عمل رینوپلاستی می‌تواند رضایت‌تان را جلب کند:

جراحی بینی با لیزر 


جراحی بینی با لیزرهمان‌طور که می‌دانید، روش‌های مختلفی برای جراحی بینی وجود دارد. جراح ساختار بینی را در اکثر عمل‌ها می‌شکند و غضروف و استخوان اضافی را در صورت لزوم برمی‌دارد تا بتواند شکل دلخواه بینی را خلق کند. اما در عمل بینی با لیزر، نیازی به برداشتن استخوان و غضروف نیست و ضرورتی ندارد که تمام بخش‌های بینی تغییر داده شود. استخوان و غضروف در عمل با لیزر تغییرشکل و تغییرفرم داده می‌شود تا یک بینی زیبا و خوش‌فرم خلق شود.

کاندیدای عمل زیبایی بینی با لیزر


عمل غیرجراحی و لیزری زیبایی بینی انتخابی ایده‌آل برای بیمارانی است که می‌خواهند با بهره‌گیری از روشی غیرتهاجمی و غیرجراحی به سرعت به نتیجه دلخواه برسند. متاسفانه عمل با لیزر برای بیمارانی با بدشکلی‌های شدید بینی و افرادی که می‌خواهند بینی‌شان را به نحو قابل توجهی کوچک‌تر کنند، مناسب نیست؛ این گروه از بیماران باید همچنان از روش قدیمی جراحی بینی استفاده کنند. عوارض و خطرهای معمول جراحی در عمل بینی با لیزر وجود ندارد و عمل لیزری کمترین تاثیر را بر تنفس بینی می‌گذارد. عمل با لیزر در بعضی موارد بسیار دقیق‌تر از عمل جراحی بینی است، بنابراین جراح می‌تواند دستکاری‌ها و تغییرات ظریف‌تری را انجام دهد. بیمار حین عمل با لیزر کاملاً هوشیار است و نتیجه عمل را با نگاه کردن به آئینه کنترل می‌کند.  

عمل زیبایی بینی با لیزر فرکشنال CO2


عمل زیبایی بینی با لیزر فرکشنال CO2رینوفیما عارضه‌ای است که در اثر تکثیر بی‌رویه‌ی سلول‌های پوست ایجاد می‌شود و معمولاً با روزاسه و هایپرپلازی غدد چربی همراه است. بزرگ شدن منافذ روی بینی و ضخیم شدن تدریجی نوک بینی مشخصه‌ی رینوفیما است که در نهایت منجر به بزرگ شدن نوک بینی و پشت بینی می‌شود. روش‌های اندکی برای درمان رینوفیما وجود دارد؛ هدف از جراحی این است که نوک بینی و انحناهای آن با بریدن بافت‌های اضافی یا از طریق بازسازی پوست با لیزر اصلاح شود. جراح سعی می‌کند، ضایعه‌ی پوستی نوک بینی را با لیزر اصلاح کند تا برجستگی پوست چرب کمتر شود و اندازه و ابعاد منافذ بزرگ بینی کوچکتر شود. لیزر فرکشنال CO2  نوک بینی گوشتی را کوچک و خوش‌فرم می‌کند و ضخامت و برجستگی ناخوشایند بینی را به حداقل می‌رساند. 

مزایای عمل بینی با لیزر


جراحی بینی با لیزر مزایای متعددی دارد که از آن جمله می‌توان به کوتاه‌تر بودن دوران نقاهت پس از عمل، نسبت به روش جراحی باز اشاره کرد. بیماران می‌توانند تقریباً 5 روز پس از عمل، بدون پانسمان در محل کار حاضر شوند. همچنین پس از عمل با لیزر جای زخم روی صورت باقی نمی‌ماند و چون تامپون داخل بینی گذاشته نمی‌شود، بیمار پس از عمل راحت‌تر است.عمل با لیزر در مجموع عوارض کمتری از روش‌های دیگر دارد.

تفاوت‌های بین دو روش جراحی قدیمی و لیزری عمل بینی  


تفاوت‌های بین دو روش جراحی قدیمی و لیزری عمل بینیهر جراحی روش خاص خود را دارد و معتقد است که رویکرد او بهترین روش ممکن است. چون استخوان و غضروف در روش جراحی باز برداشته می‌شود، احتمال دارد که بیمار پس از چند سال در بینی احساس ناراحتی بکند. اما ازآنجایی که بخش‌های داخلی بینی در عمل بینی با لیزر آسیبی نمی‌بیند، نتیجه دائمی و ماندگار است. کل ساختار بینی در روش قدیمی تغییر داده می‌شد، اما در عمل با لیزر نیازی به تغییر دادن قسمت‌های موردپسند بیمار وجود ندارد و فقط قسمت‌هایی تغییر داده می‌شود که بیمار از آنها رضایت ندارد. البته پس از جراحی با لیزر نیز مانند هر جراحی پلاستیک دیگری، احتمال بروز عوارض جانبی وجود دارد. درد، باقی ماندن جای زخم (اسکار)، ورم و کبودی از عوارض شایع پس از جراحی بینی است، البته این عوارض در عمل با لیزر به حداقل می‌رسد. بیماران پس از جراحی باز بینی مجبور بودند که بیشتر از دو هفته در خانه استراحت کنند، حال آن که دوران نقاهت پس از عمل با لیزر فقط 5 روز است و بیمار می‌تواند پس از این مدت در محل کار حاضر شود و زندگی اجتماعی خود را ازسربگیرد. نتیجه عمل بینی با لیزر رضایت‌بخش و طبیعی است. به علاوه لیزر مدت زمان جراحی و دوران نقاهت را نیز کاهش داده است. از این گذشته زمانی که عمل زیبایی بینی با لیزر انجام می‌شود، بیماران در طول عمل راحت‌تر هستند.   

سوالات رایج در مورد جراحی بینی با لیزر فرکشنال


پس از عمل بینی با لیزر احتمال بروز چه عوارضی وجود دارد؟

درمان رینوفیما با لیزر اولتراپالس فرکشنال CO2 با عوارض جانبی خفیفی همراه است که شامل حساسیت به لمس، پوسته پوسته شدن، خارش و ورم آنی است. تمامی این عوارض مدت کوتاهی پس از درمان برطرف می‌شوند. تغییر رنگ پوست نیز گاهی مشاهده می‌شود. تحریک پوست نیز یکی از عوارض شایع است که برخی بیماران در دوران بهبود با آن روبرو می‌شوند. عفونت باکتریایی پوست نیز از عوارض نادر این عمل به شمار می‌آید.   

آیا مشکل ضخیم بودن پوست بینی را می‌توان با لیزر درمان کرد؟

پوست نازک روی بینی ساختار غضروفی زیر بینی را بهتر از پوست ضخیم نشان می‌دهد، چرا که منافذ پوست ضخیم بسیار بزرگتر از منافذ پوست نازک است. ماهیت گوشتی نوک بینی ساختار ظریف و غضروفی بینی را می‌پوشاند. این مشکل را می‌توان حین انجام دادن جراحی زیبایی بینی یا جراحی ترمیمی بینی اصلاح کرد. برای رفع مشکل ضخیم بودن پوست بینی روش‌های مختلفی وجود دارد؛ برای مثال می‌توان پوست بینی را قبل از عمل با استفاده از لایه‌بردارهای شیمیایی یا بازسازی پوست با لیزر درمان کرد تا منافذ پوست بینی کوچکتر شود.

آیا درمان غیرجراحی دیگری برای زیباتر کردن بینی وجود دارد؟


جراحی روش اصلی زیباسازی بینی است. بااین حال مشکلات جزئی را می‌توان با لیزر برطرف کرد. اکثر درمان‌های غیرجراحی نتیجه بلندمدتی را به دست نمی‌دهند و بینی پس از مدتی به شکل اولیه خود برمی‌گردد. یکی از روش‌های غیرجراحی تزریق بوتاکس است، تزریق بوتاکس به افرادی توصیه می‌شود که به دلیل فعالیت‌های  بدنی شدید، نوک بینی‌شان هنگام خندیدن پایین می‌آید. بوتاکس در عضلات بینی تزریق می‌شود. همچنین فرورفتگی‌هایی را که در بعضی بینی‌ها دیده می‌شود، می‌توان با تزریق فیلرها یا پرکننده‌هایی مانند کلاژن پر کرد تا بینی زیباتر شود.   

هزینه عمل زیبایی بینی با لیزر چقدر است؟

هزینه عمل زیبایی بینی با لیز به اعتبار و مهارت جراح، پیچیدگی عمل، موقعیت جغرافیایی کلینیک و عامل‌های متعدد دیگر بستگی دارد.

آیا لیزر برای جراحی بینی گوشتی کاربرد دارد؟

بله. مشخصه بینی گوشتی داشتن حالت پهن و پوست ضخیم در نوک بینی می باشد. هدف از لیزر بینی گوشتی فرم دادن به بینی در راستای حفظ عملکرد طبیعی بینی و ایجاد بینی متناسب با دیگر اجزای صورت می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *