عمل بینی قوزدار،استخوانی یا عقابی با انتخاب دیجیتالی مدل دلخواه

رینوپلاستی

قوز بینی به برجستگی قابل مشاهده تیغه بینی گفته می‌‌شود که باعث می‌‌شود بینی حالت برجسته و برآمده داشته باشد. ممکن است قوز بینی از جنس استخوان، غضروف، یا هر دو ساخته شده باشد که اندازه و شکل آن در افراد مختلف متفاوت است. جراحی قوز بینی یکی از شایع ترین روش‌های جراحی زیبایی برای تغییر ساختار بینی و خلق ظاهری زیبا محسوب می‌شود. می‌توان قوز بینی را از طریق جراحی رینوپلاستی باز و بسته از قسمت داخلی بینی انجام داد. برخی از بیماران به اشتباه تصور می‌‌کنند که در جراحی رینوپلاستی بینی آنها شکسته می‌‌شود، در حقیقت پزشک به کمک وسایل مخصوص ترک‌های بسیار کوچکی را در بینی ایجاد می‌نماید. درصورتی که قوز بینی از جنس غضروف ساخته شده باشد پزشک به کمک قیچی مخصوص به اصلاح آن می‌‌پردازد. بیمار در حین جراحی تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد و در حین جراحی چگونه استرس و اضطرابی نخواهد داشت.

می‌توان قوز بینی را به کمک روش رینوپلاستی باز یا بسته انجام داد. نوع روش جراحی بر اساس ساختار قوز بینی انتخاب می‌شود و پزشک از سایر روش‌های رینوپلاستی در حین جراحی بهره می‌‌گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش جراحی بینی قوز دار و استخوانی یا رزرو نوبت با شماره تلفن های  ما تماس حاصل فرمایید.

 جراحی تیغه بینی: چگونه می‌توان قوز بینی را درمان کرد؟


جراحی-تیغه-بینی

 جراحی تیغه بینی و اصلاح آن یکی از رایج‌ترین خواسته‌های بیمارانی است که تحت جراحی رینوپلاستی قرار می‌‌گیرند. اندازه قوز بینی در افراد مختلف متفاوت است، ممکن است بروز بینی یک فرد بسیار کوچک باشد و تصمیم داشته باشد آن را اصلاح نماید اما بینی برخی از افراد عقابی است و برجستگی زیادی دارد و باعث ایجاد حس ناخوشایندی در بیماران شده است. صرف نظر از میزان برجستگی بینی و قوز آن می‌‌توان از جراحی رینوپلاستی برای اصلاح وضعیت بینی بهره گرفت. افرادی که قصد دارند از رینوپلاستی برای جراحی قوز بینی خود بهره بگیرند باید قبل از جراحی چند مورد را بررسی نمایند.

 آیا جنس قوز بینی به علت استخوان اضافه، غضروف، یا ترکیبی از هر دو به وجود آمده است؟


 قوز بینی در همه افراد یکسان نیست. به طور کلی تیغه بینی در قسمت فوقانی از استخوان تشکیل شده است و بخش میانی و پایینی آن از غضروف ساخته شده است. تصویر زیر به خوبی آناتومی بینی را نشان می‌دهد.

قوز-بینی

در برخی از افراد قوز بینی فقط به قسمت فوقانی و استخوانی آن محدود می‌شود که پزشک در حین جراحی رینوپلاستی فقط به تخلیه استخوان اضافه بینی می‌‌پردازد. در برخی دیگر این برجستگی به علت وجود غضروف اضافی تشکیل شده است که در این حالت پزشک غضروف اضافی که باعث ایجاد قوز بینی شده است را تراش می‌دهد. اما شایع‌ترین نوع قوز بینی حالتی است که استخوان و غضروف اضافه به صورت یکسان باعث برآمدگی بینی شده‌اند، تصویر زیر به خوبی آناتومی بینی را نشان می‌دهد.

قوز-بینی-2

 پزشک باید در این حالت از این روش ترکیبی که علاوه بر رفع استخوان اضافی به رفع غضروف نیز کمک می‌کند استفاده نماید. این روش باعث می‌‌شود که استخوان و غضروف در سطح مناسبی قرار بگیرند و ظاهر مطلوبی را ایجاد کنند.

 کوچک کردن بینی تا چه اندازه پیشنهاد می‌شود؟


 به طور کلی تصمیم گیری در خصوص اندازه کوچک کردن قوز بینی به زیبایی فردی و علاقه بیمار بستگی دارد. برخی از بیماران ترجیح می‌‌دهند که بینی سربالا داشته باشند و برخی دیگر ترجیح می‌‌دهند که حالت صاف بودن بینی آنها حفظ شود و فقط قوز اضافی آن برداشته شود. برخی از بیماران ترجیح می‌‌دهند بر اساس علایق شخصی و ویژگی‌های خانوادگی و قومیتی، تیغه بینی آنها فقط از نمایه جانبی دستگاه شود. به علاوه، بیماران باید این واقعیت را در نظر بگیرند که باید ظاهر مردانه بودن بینی در آقایان و زنانه بودن آن در خانم‌ها به طور کامل رعایت شود. صرفنظر از همه این موارد، مشورت با پزشک می‌‌تواند به بیمار در این خصوص کمک کند تا به ظاهر دلخواه دست یابد. جراح در مطب خود به کمک نرم افزار کامپیوتری ظاهر بینی بیمار را پس از جراحی بازسازی می‌‌کند و تصاویر مختلفی را در اختیار او قرار می‌‌دهد. تصویر سازی قبل از جراحی یک مرحله بسیار سودمند برای مشورت با جراح است تا بیمار بتواند یک دیدگاه کلی در خصوص ظاهر بینی خود پس از جراحی به دست بیاورد. پزشک باید در هنگام طراحی ساختار بینی همه اعضای صورت را در نظر بگیرد و بینی را متناسب با آنها طراحی نماید.

آیا پس از جراحی قوز بینی پوست آن به خوبی کشیده می‌‌شود؟


 یکی دیگر از محدودیت‌هایی که در جراحی بینی قوز دار (یا به طور کلی کوچک کردن بینی) وجود دارد این است که پوست باید کاملاً با ساختار جدید و کوچک بینی هم پوشانی داشته باشد. در حین جراحی پوست بینی برداشته نمی‌شود اما به لطف خاصیت ارتجاعی آن به خوبی با ساختار جدید بینی هم پوشانی پیدا می‌کند. مسئله کشیده شدن پوست به اندازه قوز بینی که قرار است برداشته شود ارتباط دارد. شاید بتوان تا حدودی قوز بینی را کاهش داد، در برخی از بیمارانی که پوست آنها ضخیم است نمی‌‌توان آنگونه که انتظار می‌رود به کوچک کردن بینی پرداخت. اگر پوست بینی نتواند با ساختار جدید مطابقت پیدا کند به شکل غیرطبیعی بد شکل می‌شود و باعث بدتر شدن ظاهر بینی خواهد شد. بنابراین جراح باید بتواند به خوبی وضعیت بیمار را ارزیابی کند و از میزان ارتجاعی بودن پوست او اطمینان حاصل کند. به طور کلی بیماران جوان و بیمارانی که پوست آنها نازک است در این رابطه مشکلی نخواهند داشت. افرادی که سن آنها بالا رفته است و افرادی که پوست بینی آنها ضخیم است نمی‌‌توانند مانند دیگران به نتیجه دلخواه دست یابند زیرا این ریسک وجود دارد که پوست اضافه بینی باعث بد شکل شدن و تورم آن شود.

 مقایسه جراحی بینی قوز دار و استخوانی در افرادی که سن آنها پایین است با افرادی که سن بالایی دارند

مقایسه

 تصویر بالا یک مثال عالی از عامل سن در جراحی قوز بینی محسوب می‌شود. این بیمار در دوران ۲۰ سالگی قرار دارد و پوست بینی او نسبتاً نازک است. با توجه به این موارد جراحی بینی انجام شده است و با گذر زمان پوست بینی توانسته است به خوبی با ساختار کوچکی بینی مطابقت پیدا کنند. در حال حاضر بینی این بیمار کاملاً ظاهری زنانه دارد و تناسب بهتری با صورت و پیدا کرده است. در ادامه تصویر یک آقا را می‌بینید که مایل به کوچک کردن بینی خود بوده است اما همانگونه که مشاهده می‌کنید پوست بسیار ضخیم تر از پوست بیمار فوق است و سن او بالاتر است.

مقایسه-2

 البته این امر بدین معنا نیست که امکان تغییر دادن بینی وجود ندارد. جراح پس از ارزیابی وضعیت بینی ظاهری مناسب را برای بیمار طراحی کرده است. در تصاویر قبل و پس از جراحی به خوبی متوجه می‌‌شوید که جراح ضمن حفظ ظاهر مردانه و طبیعی بینی بیمار بخش قابل توجهی از بینی او را برداشته است.

 نمونه‌هایی از تصاویر مربوط به قبل و بعد از جراحی رینوپلاستی قوز بینی

 در بخش زیر تصاویری را مشاهده می‌‌کنید که وضعیت بینی بیمار را پس از جراحی قوز بینی نشان می‌دهد:

تصاویر-رینوپلاستیتصاویر-رینوپلاستی2

 سوالات رایج در مورد جراحی بینی استخوانی و قوز دار

 آیا بیمار به گرافت رادیکس نیز نیاز دارد؟

 جراح باید بینی بیمار را ارزیابی کند تا بتواند به این نتیجه برسد که آیا بینی دارای بدشکلی و برجستگی کاذب است یا خیر. این حالت زمانی ایجاد می‌شود که قسمت فوقانی و استخوانی تیغه بینی به خوبی رشد نکرده باشد و باعث ایجاد قوز اضافه بینی در نمایه جانبی زیر رادیکس شود.

 آیا برای پیشگیری از افتادگی قسمت میانی بینی بیمار به گرافت پخش کننده نیاز دارد؟

 بیمار باید از پزشک خود سوال کند که آیا پس از جراحی قوز بینی از این نوع گرافت استفاده می‌کند یا خیر. بیمار باید به خاطر داشته باشد در مواردی که حتی قسمت میانی تیغه بینی از قبل تعیین شده است یا دچار افتادگی شده است، به گرافت پخش کننده نیاز دارد تا از غضروف این ناحیه محافظت نماید. پس از اتمام جراحی قوز بینی بافت اسکار جزئی ایجاد خواهد شد. این امر می‌‌تواند پس از چند سال باعث افتادگی یا تنگ شدگی قسمت میانی بینی شود که با مشکلات ناخواسته زیبایی و اختلالات عملکردی تنفسی همراه خواهد بود.

 آیا دوران بهبود پس از جراحی رینوپلاستی قوز بینی با درد همراه است؟

 به طور کلی دوران بهبود پس از جراحی رینوپلاستی قوز بینی فاقد هر گونه درد است. ساختار بینی به نحوی طراحی شده است که هیچ گونه وزنی بر آن تحمیل نمی‌شود و باعث بروز اختلال در فعالیت‌های روزمره از قبیل نشستن یا راه رفتن می‌‌شود به همین دلیل در دوران بهبود جراحی رینوپلاستی در مقایسه با جراحی بزرگ کردن سینه و باسن بسیار راحت است. بیمار می‌‌تواند با تحمل درد بسیار ناچیز کارهای روزمره خود را انجام دهد اما باید در این دوران از لمس کردن بینی خود یا استفاده از عینک طبی یا مطالعه خودداری نمایند.

 آیا در جراحی رینوپلاستی بینی بیمار شکسته می‌شود؟

 تعداد بسیار زیادی از بیماران بر این عقیده هستند که در جراحی رینوپلاستی، استخوان بینی آنها شکسته می‌‌شود اما حقیقت این است که این شکستگی بسیار جزئی است و جای هیچ گونه نگرانی در خصوص این بخش از جراحی وجود ندارد. معمولاً بیماران تغییر شکل بینی یا باریک شدن آن را به شکستگی بینی ربط می‌‌دهند اما حقیقت این است که این فرآیند به کمک روش که استئوتومی‌ نام دارد و شامل یک برش کوچک در استخوان است، انجام می‌شود. شکستن استخوان باعث ناپایدار شدن آن می‌‌شود و در نتیجه جراحی می‌‌تواند استخوان مورد نظر را به آرامی فشار دهد و با نهایت دقت به باریک کردن آن بپردازد.

 آیا جراحی کوچک کردن بینی باعث سیاه شدن دور چشم می‌شود؟

 پاسخ این سوال مثبت است و احتمال کبودی خفیف دور چشم وجود دارد. خروج مقدار کمی خون از لبه استخوان برش خورده و حرکت آن به زیر پوست پلک می‌‌تواند باعث کبودی زیر چشم شود. از آنجایی که پوست پلک بسیار نازک است بیمار می‌‌تواند دچار کبودی زیر چشم شود.

 بیمار باید پس از جراحی بینی قوز دار چه کار کند؟

 مهمترین کاری که بیمار باید انجام دهد این است که تا چند هفته پس از جراحی از گچ روی بینی خود محافظت کند. گچ پوست را تحت فشار قرار می‌دهد و به حفظ مطابقت استخوان‌های بینی کمک می‌‌کند. بیمار باید تا یک هفته پس از اولین ویزیت در مطب پزشک، گچ بینی خود را حفظ کند.

 قرار دادن گاز یا پنبه درون بینی چیست؟

 قرار دادن گاز و پنبه درون بینی یکی از مراحل ناخوشایند جراحی رینوپلاستی است. در این حالت جراح یک پنبه یا گاز را درون حفره بینی قرار می‌‌دهد تا از خونریزی بینی جلوگیری شود.

 آیا سیگار کشیدن می‌‌تواند بر دوران بهبود پس از رینوپلاستی تاثیر بگذارد؟

 سیگار کشیدن می‌‌تواند باعث بروز عوارض در دوران بهبود شود زیرا سیگار کشیدن با تاثیرات منفی بر بافت‌ها و عروقی همراه است که وظیفه ارسال خون و مواد مغذی را به اعضای بدن بر عهده دارند. بیمار باید حداقل تا دو هفته قبل از جراحی از استعمال دخانیات خودداری کند تا ریسک این عوارض کاهش یابد، همچنین تا ۲ هفته پس از جراحی نباید سیگار بکشد.

 جراحی رینوپلاستی قوز بینی چقدر طول می‌کشد و از چه نوع بیهوشی در این روش استفاده می‌گردد؟

 معمولاً جراحی رینوپلاستی بر اساس شرایط و ساختار بینی بیمار حدود یک تا سه ساعت طول می‌کشد. اکثر بیماران قبل از جراحی و در حین جراحی به کمک داروی آرامبخش به خواب فرو می‌روند این در حالی است که برخی دیگر خواستار بیهوشی عمومی هستند. معمولاً همه عمل‌های رینوپلاستی بینی به صورت سرپایی انجام می‌‌شوند.

 چرا پس از جراحی رینوپلاستی، بینی بیمار بزرگ می‌شود؟

 به طور کلی با ورود به دوران میان سالی بینی بزرگ می‌‌شود و با گذر زمان و از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست، نوک بینی دچار افتادگی می‌شود. بنابراین انجام عمل جراحی بینی در دوران جوانی یا نوجوانی نمی‌تواند از بروز آثار پیری و افتادگی آن پیشگیری کند. معمولا انتظار می‌رود که ظاهر ایجاد شده در طول عمر بیمار ثابت باقی بماند و در برخی موارد نادر مجدداً قوز بینی رشد می‌کند و باعث بد شکلی آن می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *