رفع گرفتگی بینی بعد از انجام عمل جراحی با استفاده از اسپری مخصوص

عمل جراحی زیبایی بینی

تغییرات ناشی از انجام عمل جراحی زیبایی بینی در قسمت بیرونی بینی هم بسیار چشمگیر است و هم باعث تغییر ظاهر آن می‌شود. یکی از شایع‌ترین عوارض پس از انجام عمل رینوپلاستی علاوه بر کبودی و تورم، انسداد و گرفتگی بینی است. حتی زمانی که رینوپلاستی فقط با اهداف زیبایی در ساختار بینی انجام شود، ممکن است گرفتگی موقتی بینی اتفاق بیفتد. زمانی که هم ساختار درونی و هم ساختار بیرونی بینی (سپتوپلاستی) دستکاری شود، گرفتگی بینی شدید خواهد بود. با این که گرفتگی بینی به مرور زمان بهبود می‌یابد اما ممکن است برای برخی بیماران بین 10 تا 14 روز زمان لازم داشته باشد. نتایج کامل گرفتگی و تخلیه بینی 3 تا 4 ماه پس از انجام عمل جراحی دیده می‌شود.

انواع گرفتگی بینی بعد از جراحی زیبایی چگونه است و چه زمانی خطرناک است؟


گرفتگی بینی پس از انجام عمل جراحی زیبایی بینی ممکن است حاد و فوری یا مزمن باشد. بیشتر گرفتگی‌های فوری بینی پس از انجام عمل رینوپلاستی به دلیل تورم‌های طبیعی پس از عمل است. بسیاری از تورم‌های داخلی و خارجی پس از چند هفته برطرف می‌شوند. به هر حال، ممکن است برطرف شدن کامل این تورم‌ها چند ماه طول بکشد. برخی جراحان از بسته‌های بینی نخی یا اسپیلینت های سیلیکونی پس از جراحی استفاده می‌کنند. پوسته شدن یا دلمه بستن زخم‌ها داخل بینی باعث ایجاد اختلالات تنفسی پس از انجام عمل جراحی می‌شوند. انسداد بلند مدت بینی پس از انجام عمل جراحی زیبایی بینی نگران کننده­تر است و ممکن است به دلیل ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها یا دلیل عمل جراحی اولیه ایجاد شوند. خوشبختانه، اختلالات بلند مدت تنفسی پس از انجام عمل جراحی زیبایی بینی به ندرت اتفاق می‌افتد. آلرژی‌ها، پولیپ های بینی، قرار گرفتن در معرض گرد و غبار و مشکلات سینوسی ممکن است باعث گرفتگی بینی شوند. این مشکلات تنفسی بینی توسط متخصص گوش و حلق و بینی مورد ارزیابی قرار گرفته و به طریق مقتضی تحت درمان قرار می‌گیرند.

 چرا گرفتگی بینی بعد از عمل جراحی زیبایی به وجود می‌آید؟


گرفتگی بینی بعد از عمل جراحی زیبایی

گرفتگی بینی به دلیل برخی عوامل فیزیولوژیکی و مکانیکی اتفاق می‌افتد. پوشش مخاطی داخل بینی نسبت به آسیب‌ها و دستکاری های ناشی از انجام عمل جراحی به صورت تورم واکنش نشان می‌دهد؛ بنابراین حتی زمانی که مسیر عبور هوا عریض‌تر یا بازتر شده است نیز تورم موقتی مخاط بینی باعث می‌شود که نتوان از این مزیت بهره برد. با تورم مخاط بینی، بافت با تولید ترشحات که یک واکنش طبیعی در بافت مخاطی است واکنش نشان می‌دهد. به همین دلیل است که بیشتر بیماران تا چند هفته پس از انجام عمل جراحی بینی، از بینی خود ترشح دارند. همیشه داخل بینی لخته‌های خون وجود دارد و باعث انسداد مکانیکی مسیر نفس کشیدن می‌شوند. در نهایت، حتی با این که بیشتر جراحان پلاستیک امروزه از بسته‌های بینی استفاده نمی‌کنند اما غالباً برخی بسته‌های قابل جذب یا غیر قابل جذب را به کار می‌گیرند. این بسته‌ها همانند لخته‌های خون در طول زمان یا جذب شده یا بیرون کشیده می‌شوند.

تشخیص گرفتگی بینی 


غالباً گرفتگی بینی پس از انجام عمل‌ترمیم قوز بینی اتفاق می‌افتد. برای تعیین این که آیا دریچه‌های بینی باعث ایجاد مشکل شده‌اند باید انگشت و شصت خود را روی بینی قرار دهید به طوری که انگار می‌خواهید آن را بگیرید. نقطه‌ای که می‌خواهید دست خود را روی آن بگذارید باید درست در محل برخورد بخش نرم با پل بینی باشد که تقریباً وسط بینی قرار می‌گیرد. اکنون در حالی که پوست خود را گرفته‌اید، این بافت را به سمت پیشانی خود بکشید. اگر در این حالت توانستید بهتر نفس بکشید، احتمالاً دریچه بینی شما مشکل دارد که باید توسط جراح‌ترمیم شود.

درمان گرفتگی بینی بعد از عمل زیبایی 


درمان گرفتگی بینی بعد از عمل زیبایی

10 تا 14 روز پس از برطرف شدن تدریجی تورم، نفس کشیدن شما راحت‌تر می‌شود که تا 6 هفته بعد از آن، این روند بهبودی ادامه می‌یابد. پس از گذشت 3 ماه، علائمی از انسداد و گرفتگی بینی باقی نخواهد ماند.

 • برخی جراحان پلاستیک برای تسکین شما توصیه می‌کنند که از داروهای ضد گرفتگی بینی مانند اسپری آفرین برای باز کردن مسیر بینی استفاده کنید. به هر حال، برخی دیگر از جراحان هم استفاده از اسپری آفرین و محصولات مشابه دیگر را توصیه نمی‌کنند زیرا این مواد باعث کاهش خونرسانی در بینی می‌شوند و می‌تواند فرایند بهبودی را کند کنند. همچنین استفاده از این مواد ممکن است باعث ایجاد “اثر بازگشتی” شود که به معنی کم شدن تدریجی تأثیر استفاده از این دارو است و بیمار باید هر دفعه به میزان بیشتری از این مواد استفاده کند. به دلیل بروز عوارض جانبی احتمالی ناشی از استفاده از داروهای ضد گرفتگی بینی، متخصصین توصیه می‌کنند که از آنها بیش از 5 مرتبه در روز استفاده نکنید یا یک داروی مشابه مطمئن‌تر بیابید.
 • اسپری بینی سالین مطمئن‌تر است و گاهی اوقات جایگزین بهتری نیز هست به خصوص در زمانی که علت گرفتگی بینی، مخاط و خون خشک شده باشد. این روش درمان پس از عمل برای افزایش راحتی و جلوگیری از خشکی بیشتر داخل بینی مفید واقع می‌شود.
 • از آنجا که تورم یکی از دلایل اصلی گرفتگی بینی است، کنترل این علامت پس از عمل جراحی بسیار مهم است به خصوص در اولین روزهای پس از انجام عمل جراحی. یک روش این است که سر خود را بالا نگه دارید به طوری که بالاتر از سطح قلب قرار گیرد. بالا نگه داشتن اندک سر به خوب خوابیدن در هنگام شب نیز کمک کرده و صاف خوابیدن در چند روز اول پس از انجام عمل جراحی باعث ایجاد ناراحتی می‌شود زیرا باعث ایجاد احساس خفگی می‌شود.
 • خوابیدن به پهلو نیز در فاز بهبودی توصیه می‌شود تا از آسیب دیدن غضروف و استخوان بینی که به تازگی تغییر شکل داده شده و در هنگام انجام عمل جراحی جابجا شده‌اند جلوگیری شود.
 • یک روش دیگر کنترل تورم در دوران بهبودی پس از انجام عمل جراحی زیبایی بینی این است که کمپرس سرد، آرنیکا مونتانا، رژیم غذایی کم سدیم و آبرسانی خوب به بدن را مورد توجه قرار دهید.

 سایر مشکلات تنفسی ناشی از عمل زیبایی بینی چیست؟


سایر مشکلات تنفسی ناشی از عمل زیبایی بینی

مشکلات دیگر عبارتند از خون دماغ شدن که گاهی اوقات در زمانی که دیواره بینی شما سوراخ شده باشد و در بینی شما شکاف و رخنه ایجاد شده باشد اتفاق می‌افتد. بافت می‌تواند کاملاً خشک شده و به راحتی دچار خونریزی شود به خصوص در زمانی که بینی ضربه بخورد یا در زمان عطسه کردن. علل دیگر نیز ممکن است وجود داشته باشند اما یکی از شایع‌ترین آنها به خصوص اگر تیغه بینی شما تحت درمان قرار گرفته باشد و روند بهبودی آن به درستی پیش نرود اتفاق می‌افتد. جلوی آیینه بایستید، داخل بینی خود را نگاه کنید، ببینید که آیا از یک طرف می‌توانید طرف دیگر را ببینید یا نه. اگر این مشکل وجود داشته باشد در بسیاری از موارد می‌توان آن را اصلاح کرد.

 از بین بردن خشکی گلو 

یکی از شایع‌ترین ناراحتی‌های پس از انجام عمل جراحی زیبایی بینی، خشک شدن گلو است. از انجام که سینوس‌ها در اولین مرحله دوران بهبودی با گاز استریل پر می‌شوند، شما باید از طریق دهان خود نفس بکشید که باعث خشک شدن گلو می‌شود. در این جا به برخی نکات که می‌تواند به شما در کاهش خشک شدن گلو کمک کند اشاره شده است:

 • در کنار رختخواب خود در هنگام خواب یک دستگاه بخور قرار دهید تا کار کند
 • از کشیدن سیگار و نوشیدن الکل خودداری کنید.
 • یک فنجان چای داغ با عسل بنوشید
 • دوش آب گرم و بخار به راحتی شما کمک می‌کند
 • آب بدن خود را با استفاده از آب خنک حفظ کنید
 • قرص‌های مکیدنی می‌تواند به تسکین موقت ناراحتی‌های شما کمک کند.

بیشتر داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک را می‌توان برای درمان خشکی گلو به کار برد اما با پزشک در مورد استفاده متناوب از این داروها مشورت کنید. از مصرف داروهای ضد گرفتگی بینی خودداری کنید زیرا کمکی به شما نمی‌کنند. گرفتگی بینی شما به تدریج بهبود می‌یابد و گلوی شما به مرور زمان به حالت طبیعی خود بازمی‌گردد و شما خواهید توانست دوباره از طریق بینی خود نفس بکشید. در بیشتر موارد، خشکی دائمی نیست و ظرف مدت 2 تا 3 هفته برطرف می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *