جراحی انحراف تیغه بینی با روش سپتوپلاستی برای بهبود تنگی نفس

جراحی انحراف تیغه بینی با روش سپتوپلاستی برای بهبود تنگی نفس

انحراف بینی زمانی رخ می‌دهد که دیواره نازک (تیغه) بین مجراها یا سوراخ‌های بینی به یک سمت کج شود. کج بودن یا انحراف تیغه بینی که سوراخ‌های بینی را کوچکتر نشان می‌دهد، در بسیاری از افراد مشاهده می‌شود. اگر انحراف بینی شدید باشد، یک سمت بینی مسدود می‌شود و جریان هوا کاهش می‌یابد، در نتیجه نفس کشیدن دشوار می‌شود. به علاوه آن بخشی از بینی که به دلیل انحراف تیغه بینی بیشتر در معرض جریان هوا قرار می‌گیرد، خشک می‌شود و بینی پوسته پوسته می‌شود یا خونریزی می‌دهد. گرفتگی بینی می‌تواند پی‌آمد انحراف تیغه بینی، ورم کردن مخاط یا بافت پوششی داخل بینی یا هر دو باشد. درمان گرفتگی بینی شامل مصرف دارو برای کاهش ورم یا استفاده از گشادکننده بینی (dilators) می‌شود که سوراخ‌های بینی را باز می‌کند. جراحی برای اصلاح انحراف تیغه بینی ضروری است.

بینی نه تنها مرکز چهره است و توجه را به خود جلب می‌کند، نقش مهمی نیز در تنفس دارد. یک مشکل کوچک در بینی، مانند انحراف تیغه بینی، بر تنفس روزانه اثر می‌گذارد و کیفیت خواب را مختل می‌کند. در بینی‌های کج یا شکسته نیز انحراف تیغه بینی به چشم می‌خورد. اگر شما نیز این مشکل را دارید، ناامید نباشید. انجام دادن عمل بینی (رینوپلاستی) در کنار سپتوپلاستی زیبایی و عملکرد بهینه را به بینی‌تان برمی‌گرداند.

روشهای مختلفی برای درمان انحراف و کجی بینی مانند سیتوپلاستی و رینوپلاستی وجود دارد. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتردر این زمینه می توانید با شماره های  ما  تماس حاصل فرمایید.

نشانه های انحراف بینی چیست؟


نشانه های انحراف بینی چیست؟

اکثر ناهنجاری‌های تیغه بینی هیچ گونه علائمی  ندارد و ممکن است حتی فرد متوجه این انحراف در بینی خود نشود. بااین حال بعضی موارد انحراف بینی با نشانه‌ها و علائم زیر همراه است:

گرفتگی نفس کشیدن از راه یک یا هر دو سوراخ بینی را دشوار می‌کند. سرماخوردگی (عفونت مجاری تنفسی فوقانی) یا آلرژی همراه با ورم کردن و تنگ شدن مجاری بینی، از علل گرفتگی بینی به شمار می‌آید.

سطح تیغه بینی خشک می‌شود و در نتیجه احتمال خونریزی بینی یا خون دماغ شدن افزایش می‌یابد.

هرچند پزشکان درباره تاثیر مشکلات بینی در احساس درد در صورت اتفاق نظر ندارند، اما اگر درد در سمتی از صورت حس شود که انحراف شدید درگیر کننده دیواره داخلی بینی  نیز وجود داشته باشد، می‌توان انحراف بینی را عامل درد صورت به شمار آورد.

نوزادان یا خردسالانی که دچار انحراف تیغه بینی یا ورم بافت‌های داخل بینی هستند، معمولاً هنگام خواب از راه بینی نفس می‌کشند.

گرفتگی متناوب سوراخ‌های بینی امری طبیعی است، یعنی این که ابتدا سوراخ بینی یک سمت و بعد سوراخ بینی سمت دیگر می‌گیرد. این انسداد متناوب به سیکل بینی موسوم است. سیکل بینی پدیده‌ای نرمال است، اما اطلاع داشتن از این چرخه غیرعادی است و علامت شدت نابه‌هنجاری از گرفتگی بینی است.

برخی افراد ترجیح می‌دهند که شب‌ها همواره به یک پهلو بخوابند تا بهتر بتوانند شب از راه بینی نفس بکشند. این کار می‌تواند علامت انحراف تیغه بینی باشد که مجرای یک سمت بینی را تنگ کرده است.

درمان انحراف تیغه بینی


روش درمان انحراف بینی به شدت انحراف و علائم ناشی از آن بستگی دارد. اکثر موارد انحراف بینی را می‌توان با مصرف آنتی هیستامین‌ها و داروهای ضدگرفتگی که به کاهش گرفتگی بینی کمک می‌کنند، مدیریت کرد. اما اصلاح انحراف‌های شدیدتر نیاز به جراحی دارد. عمل جراحی که با هدف اصلاح تیغه بینی انجام می‌شود، سپتوپلاستی نام دارد. جراح تیغه بینی را در عمل سپتوپلاستی جابجا می‌کند و در وسط بینی قرار می‌دهد. این عمل غالباً در کنار رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی انجام می‌شود تا هم بینی زیباتر شود و هم ناهنجاری‌های ساختاری آن اصلاح گردد. نتایج سپتوپلاستی دائمی است، اما چون غضروف و استخوان تیغه بینی به آهتسگی التیام می‌یابد، بیش از یک سال طول می‌کشد تا نتیجه نهایی عمل مشخص شود. درهرحال علائم اکثر بیماران پس از جراحی به نحو محسوسی کاهش می‌یابد. البته نتایج علائم به شدت انحراف بستگی دارد. تیغه بینی در بعضی موارد به تدریج جابجا می‌شود و لازم است که عمل سپتوپلاستی ثانویه برای رفع علائم انجام شود.

سپتوپلاستی (ترمیم جراحی)

سپتوپلاستی (ترمیم جراحی)

اگر علائم علی‌رغم درمان دارویی برطرف نشود، لازم است که جراحی سپتوپلاستی برای اصلاح انحراف تیغه بینی انجام شود. سپتوپلاستی روش معمول ترمیم انحراف تیغه بینی است. جراح تیغه بینی را صاف می‌کند و در وسط بینی قرار می‌دهد. جراح گاهی اوقات لازم می‌داند که بخش‌هایی از تیغه بینی را قبل از قرار دادن آن در محل مناسب ببرد و جدا کند. میزان بهبود و رضایت‌بخش بودن نتیجه عمل به شدت انحراف بستگی دارد. علائم ناشی از انحراف بینیف به ویژه گرفتگی بینی غالباً کاملاً برطرف می‌شود. البته عارضه‌های سینوس یا بینی، مانند آلرژی که بر مخاط بینی اثر می‌گذارد، فقط با انجام دادن جراحی سپتوپلاستی درمان نمی‌شود.

آمادگی قبل از سپتوپلاستی

لازم است که مصرف بعضی داروها، مانند آسپرین (بوفرین)، ایبوپروفن (ادویل) و دیگر رقیق کننده‌های خون را از دو هفته قبل از جراحی ترک کنید تا احتمال خونریزی شدید در طول عمل و پس از آن کاهش یابد. حساسیت به داروهای خاص یا سابقه خونریزی را به پزشک معالج خود اطلاع دهید. بعضی موارد سپتوپلاستی تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، یعنی این که فقط موضع عمل بی‌حس می‌شود تا بیمار دردی حس نکند. بااین حال اکثر بیماران ترجیح می‌دهند که عمل تحت بیهوشی عمومی انجام شود تا در طول عمل خواب باشند. اگر عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود، از نیمه شب روز عمل دیگر نباید چیزی بخورید، به این ترتیب اگر تحت تاثیر داروی بیهوشی در طول عمل دچار حالت تهوع شدید، ناشتا بودن از استفراغ و خفگی جلوگیری خواهد کرد. همچنین جراح قبل از عمل از بینی عکس می‌گیرد. مقایسه عکس‌های قبل و بعد تغییر کردن بینی را واضح‌تر می‌کند.

آیا رینوپلاستی هم برای رفع انحراف بینی کاربرد دارد؟

آیا رینوپلاستی هم برای رفع انحراف بینی کاربرد دارد؟

برخی بیماران از شکل بینی خود، چه طبیعی، چه پس از آسیب دیدگی رضایت ندارند. متخصص گوش و حلق و بینی کلیه مشکلات بینی، ظاهری و عملکردی، را اصلاح می‌کند تا بیمار از نعمت داشتن یک بینی سالم و زیبا لذت ببرد و دیگر از مشکلات تنفسی رنج نبرد. پزشکان معتقد نیستند که یک شکل بینی برای تمام بیماران مناسب است و با توجه به خواسته‌های هر بیمار، رویکرد خاصی را برای عمل بینی وی در نظر می‌گیرند.

رینوپلاستی فانکشنال

رینوپلاستی فانکشنال یا عملکردی با اهداف درمانی و برای رفع گرفتگی بینی انجام می‌شود. این انسداد غالباً پی‌آمد انحراف تیغه بینی است و مشکلات تنفسی ایجاد می‌کند. این مشکلات را می‌توان در یک عمل اصلاحی ساده برطرف کرد و ضمناً صورتی متناسب‌تر را برای بیمار به ارمغان آورد.

تفاوت عمل سپتوپلاستی و رینوپلاستی چیست؟


  • دلیل انجام جراحی یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های بین رینوپلاستی و سپتوپلاستی است. هدف از سپتوپلاستی، اصلاح انحراف تیغه بینی است؛ در این حالت تیغه بینی یا سپتوم بیش از حد به یک سمت متمایل شده است، راه عبور هوای آن سمت را بسته و باعث گرفتگی شده است. حال آن که رینوپلاستی با دلایل متعددی همچون کوچکتر یا بزرگتر کردن بینی، صاف‌تر کردن بینی یا برداشتن قوز بینی انجام می‌شود. همچنین رینوپلاستی برای برگرداندن بینی به شکل طبیعی، پس از شکستگی یا آسیب دیدگی شدید توصیه می‌شود. به علاوه رینوپلاستی گاهی برای بهبود عملکرد بینی انجام می‌شود. حتی اگر بیمار دچار انحراف بینی نباشد، شکل یا اندازه بخش‌های خاصی از بینی می‌تواند مشکلات تنفسی ایجاد کند.
  • تفاوت شاخص دیگری که بین رینوپلاستی و سپتوپلاستی وجود دارد، نحوه پوشش شرکت‌های بیمه برای پرداخت خسارت این دو عمل است. اگر سپتوپلاستی با هدف درمانی انجام شود، بسیاری از شرکت‌های بیمه هزینه این عمل را می‌پردازند؛ در این حالت روش‌های دیگر درمان انحراف بینی یا مشکلات ناشی از آن امتحان شده، اما نتیجه رضایت‌بخشی از آنها به دست نیامده است. حال آن که عمل رینوپلاستی معمولاً تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد، به ویژه اگر صرفاً با دلایل زیبایی انجام شده باشد. البته مواردی نیز وجود دارد که شرکت بیمه هزینه عمل رینوپلاستی را نیز می‌پردازد. برای مثال اگر رینوپلاستی برای اصلاح آسیبی انجام شود که باعث گرفتگی یا از بین رفتن مجاری هوا انجام شده باشد، یا اگر بیمار با شکاف لب و کام (لب شکری) و در نتیجه بینی بدشکل متولد شده باشد، بیمه بخشی از هزینه عمل را تقبل می‌کند. ازآنجایی که خط مشی‌های شرکت‌های مختلف بیمه برای پوشش این عمل‌ها یکسان نیست، بهتر است قبل از موافقت برای انجام عمل سپتوپلاستی از کارگزاری بیمه سوال کنید.

شباهت عمل سپتوپلاستی و رینوپلاستی در چیست؟


یکی از وجوه تشابه رینوپلاستی و سپتوپلاستی چگونگی دوران نقاهت این دو است. بیماران معمولاً همان روز مرخص می‌شوند و باید تا مدتی از انجام دادن فعالیت‌های سنگین خودداری کنند. به بیماران توصیه می‌شود که هماهنگی لازم را به عمل بیاورند تا یکی از نزدیکان ایشان را به خانه برساند و یک یا دو روز مراقب‌شان باشد. همچنین لازم است که بیماران یک یا دو هفته مرخصی بگیرند تا التیام اولیه بینی انجام شود و کبودی و ورم تاحدی از بین برود. البته برای این که در دوران نقاهت راحت‌تر باشید و ورم به حداقل برسد، می‌توانید چند توصیه ساده را رعایت کنید. برای مثال کاملاً تخت دراز نکشید و چند بالش زیر سر بگذارید تا سرتان بالا قرار بگیرد و ورم به حداقل برسد. همچنین مراقب بینی خود باشید و با این بینی زیبا به ملایمت رفتار کنید! بینی را تا مدتی پس از جراحی نگیرید یا بینی را محکم بالا نکشید. همچنین لازم است که تغییراتی را در نحوه لباس پوشیدن خود ایجاد کنید و لباس‌های دکمه‌دار بپوشید تا مجبور نباشید که لباس را روی سرتان بکشید. زمانی که بینی به حد کافی التیام یافت، جراح موضوع را به شما اطلاع می‌دهد تا عادت‌ها و فعالیت‌های معمول خود را از سربگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *