توصیه‌های بعد از جراحی بینی برای کاهش تورم و جلوگیری از عفونت

جراحی رینوپلاستی

این راهنما مطالبی را پوشش می‌دهد که شما باید در طول 7 روز اول بهبودی از جراحی رینوپلاستی بدانید تا اطمینان حاصل شود که شما به سرعت بهبود می‌یابید و به طور کامل از نحوه انجام روال معمول روزانه خود به صورت هر چه قابل اطمینان‌تر مطلع هستید. مهمترین جنبه پس از جراحی رینوپلاستی این است که هرگز نباید نتایج خود را حداقل تا 7-14 روز اول ارزیابی کنید. به طور طبیعی می‌توانید بلافاصله تغییرات زاویه ای را در صورت و کاهش در سایز را مشاهده کنید، اما در 7 روز اول میزان قابل توجهی کبودی پنهان در داخل بینی پنهانی و تورم مستقیم روی نوک بینی و بالای پل بینی وجود خواهد داشت. اگرچه ممکن است در عرض 1-2 روز استراحت به انرژی کامل بازگردید، بینی شما تنها پس از 72 ساعت شروع به کاهش میزان تورم می‌کند.

فعالیت بدنی و نحوه صحیح خوابیدن بعد از جراحی بینی


میزان فعالیت بدنی که توصیه می‌شود:

به محض اینکه به خانه رفتید سعی کنید تا آنجا که ممکن است استراحت کنید و اطمینان حاصل کنید که هر گونه فعالیت و حرکت به حداقل مطلق برسد. هرکسی که در اولین شب پس از جراحی از شما مراقبت می‌کند، می‌تواند در موارد زیر کمک زیادی بکند:

  • کمک به شما در درآوردن کفش‌های تان هنگام بازگشت به خانه و کمک به عوض کردن لباس‌های تان.

این کار به منظور اطمینان از این است که شما سرتان را به جلو خم نکنید، زیرا باعث خونریزی شدید در سرتان می‌شود و موجب سرگیجه یا خونریزی ناگهانی بینی می‌شود. گرچه احتمال خونریزی بعید است، بهتر است اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از آن انجام شود.

  • کمک کنار دستی

سعی کنید در موقعیت استراحت خود باقی بمانید. کسانی که از شما مراقبت می کنند، می‌توانند برای شما آب، نوشیدنی و غیره بیاورند تا شما مجبور نباشید که چندین بار بلند شوید و بنشینید.

باز هم این فقط یک احتیاط است، بنابراین شما می‌توانید از احتمال سرگیجه یا خونریزی بینی استفاده کنید

خوابیدن در شب اول تقریبا برای تمام بیماران ناراحت کننده است، زیرا اکثر بیماران عادت به خوابیدن روی پهلو دارند.

در اولین شب، مهم است که روی کمر بخوابید و سر خود کمی بالا بگیرید. این کار برای اطمینان از گردش خون مناسب است، که زمان بهبودی بهتر را فراهم می‌کند، بنابراین بعد از ظهر روز بعد می‌توانید پدهای پایین را از بینی خود بردارید.

مواد غذایی مصرفی بعد از رینوپلاستی بینی


مواد غذایی زیر توصیه می‌شود.

اطمینان حاصل کنید که برای 5-7 روز اول هیچ گونه غذای تندی نخورید. غذای تند و تیز ممکن است باعث تولید مخاط بیش از حد در اطراف بینی شما شود، که بیشتر بینی شما را مسدود می‌کند و منجر به بقایای خونی در اطراف داخل سوراخ‌های بینی می‌شود که می‌تواند کاملا ناراحت کننده باشد.

در شب اول پس از جراحی، غذای آسان برای خوردن مانند پاستا، ماهی یا مرغ گزینه‌های خوبی هستند. سعی کنید از خوردن هر نوع گوشت و یا مواد غذایی که نیاز به جویدن مداوم برای خرد شدن دارند – مانند استیک- اجتناب کنید. از جویدن آدامس برای 7 روز اول پس از جراحی اجتناب کنید.

برای 24 ساعت اول، سعی کنید 2 لیتر آب بنوشید. هر نوشیدنی و آبمیوه نیز در دمای اتاق خوب هستند. برای 72 ساعت اول پس از جراحی، مهم است که هیچ نوشیدنی گرمی مصرف نکنید. این امر می‌تواند باعث تحریک سینوس‌ها برای خونریزی شود.

در طول 3 روز اول پس از رینوپلاستی، بهتر است چای / قهوه در دمای کمتری بنوشید.

مصرف دارو بعد از انجام عمل بینی


مصرف دارو بعد از انجام عمل بینی

لازم است تمام داروهایی که به شما ارائه می‌دهیم، مصرف کنید. در اکثر موارد داروهای زیر به شما داده می‌شود

هر 6 ساعت یک بار 400 میلی گرم با غذا مصرف کنید. این دارو به هر گونه تورم و التهاب کمک می‌کند.

هر 4 ساعت یک بار دور قرص مصرف کنید. این دارو به کنتر هر گونه درد/ ناراحتی جزیی کمک می‌کند.

اکثر بیماران به هیچ وجه احساس درد ندارند، اما در صورت درد جزیی، نگران نباشید. در صورت ادامه مصرف هر دو قرص فوق الذکر سر وقت و بلافاصله پس از ترک بیمارستان، می‌توانید از بروز درد جلوگیری کنید. اگر هر گونه داروی تجویزی دیگر مصرف می‌کنید، لطفا بعد از عمل جراحی آن‌ها را به صورت نرمال ادامه دهید، مگر اینکه چیز دیگری به شما گفته شده باشد. مصرف تمام مکمل‌های گیاهی، محصولات رژیمی، ویتامین‌ها و غیره را می‌توانید بعد از 48 ساعت پس از عمل جراحی دوباره شروع کنید.

توصیه ای در مورد خونریزی


توصیه ای در مورد خونریزی

خونریزی شایع ترین عارضه پس از رینوپلاستی است و بیشترین ترشح در 24-48 ساعت اول پس از عمل جراحی رخ می‌دهد.

شایع است که تا یک هفته پس از عمل جراحی اندکی خونریزی بینی داشته باشید، که کاملا طبیعی است و هیچ جای نگرانی در مورد آن نیست. خونریزی ناشی از تشکیل پوست جدید و بهبودی برش‌های داخلی است. خونریزی نشانه حتمی وجود مشکل نیست. اگر پس از ضربه زدن به طور تصادفی خونریزی رخ داده است، لطفا با ما تماس بگیرید. اگر خونریزی بیش از 4-5 دقیقه ادامه داشته باشد، لطفا سریعا به نزدیکترین مرکز حوادث و اورژانس بروید و مستقیما از طریق خطوط 24 ساعته اختصاصی تان تماس بگیرید. باز هم یک احتیاط است، اما همیشه رفاه شما را در نظر می‌گیرد.

توصیه ای در مورد کبودی


کبودی به اندازه خونریزی رایج است و رینوپلاستی در ناحیه ای انجام می‌شود که بافت پوست نرم در نزدیکی چشم شما وجود دارد، و مستعد تورم و کبودی است.

  • اگر فورا پس از جراحی و در حالی که در بیمارستان هستید، دچار کبود شوید، احتمال بیشتری وجود دارد که سریعتر بهبود پیدا کنید.
  • اگر ورم / کبودی پس از 24 ساعت شروع شود، این احتمال افزایش می‌یابد که بهبودی شما تاخیر داشته و احتمالا تورم تا 24 ساعت بیشتر بعد از عمل وجود خواهد داشت.
  • اگر پس از 48 ساعت تورم و کبودی جزیی داشته باشید، خوش شانس هستید، و ممکن است دچار کبودی نشوید و احتمالا بهبودی سریعی داشته باشد.

نواحی کبودی همیشه متفاوت هستند. شما می‌توانید در ناحیه پف زیر چشم و یا در برخی موارد در پلک بالا دچار کبودی شوید. در موارد نادر، گونه‌های شما ممکن است کمی متورم شوند. همانطور که در بالا ذکر شد، این نرمترین بافت نزدیک به بینی است که به تروما پاسخ می‌دهد. کبودی و تورم نمی‌تواند به طور کامل پیش بینی شود. مکانیزم دفاعی هر بیمار در برابر تروما کاملا متفاوت است و به همین علت شما ممکن است نسبت به فردی که می‌دانید قبلا این عمل را انجام داده است، سریعتر یا کندتر بهبود یابید.

نکات و توصیه‌ها برای تورم / کبودی

  • ممکن است در مورد قرص و کرم آرنیکا که داروهای جایگزین مورد استفاده برای کمک به جلوگیری از کبودی هستند، بحث کرده باشیم. این قرص‌ها قبل و بعد از جراحی مصرف و کرم آرنیکا بعد از عمل تا 3 بار در روز استفاده می‌شوند.
  • استفاده از بسته یخ (خانگی یا یکبار مصرف) به محض رسیدن به خانه پس از جراحی فوق العاده است. یخ به متوقف کردن احتمال تورم در ناحیه بینی / چشم کمک می‌کنند.
  • ضروری است که بعد از عمل جراحی خود، ایبوپروفن مصرف کنید تا تورم را تا حد ممکن کاهش دهید. در بعضی موارد ممکن است قرص ضد التهابی قویتری برای تسکین درد بعد از 7 روز بعد از عمل به شما ارائه دهیم.

چگونه بینی خود را تمیز کنید


چگونه بینی خود را تمیز کنید

ممکن است در 72 ساعت اول بعد از عمل جراحی احساس سرماخوردگی شدید سر داشته باشید. پس از آن هر گونه ترشح باقیمانده بینی به احتمال زیاد خشک خواهد شد، و باعث ایجاد پوسته پوسته‌هایی در اطراف قسمت داخلی سوراخ‌های بینی می‌شود. هنگام تمیز کردن بینی، صبور باشید

  • مرحله 1

یک تکه پنبه را در آب گرم قرار داده و به آرامی در داخلی سوراخ بینی ماساژ دهید. این کار به آرامی ترشحات پوسته شده را حل و پاک می‌کند. ممکن است تا 5 تکه پنبه در هر سوراخ لازم باشد تا بینی به طور کامل تمیز شود. اگر تمیز کردن بینی برای شما دشوار است، بهتر است از یک اسپری آب نمک بینی استفاده کنید که می‌توان از داروخانه محلی خود بدون نسخه خریداری کنید.

  • مرحله 2

یک تکه پنبه تازه را در وازلین قرار دهید و به آرامی در سوراخ‌های بینی وارد کنید. عموما این کار تنها باید یک بار انجام شود تا تمام بافت‌های خشک داخل بینی را پاک نماید.

 خالی کردن بینی (فین کردن)

سعی کنید بینی خود را خالی نکنید، اما اگر مخاط شل بسیاری دارید، این کار را بسیار آرام و با ملایمت انجام دهید. فین کردن به دفعات متعدد و یا به صورت شدید به احتمال زیاد باعث خونریزی می‌شود. سعی کنید از اسپری بینی در دوره بهبودی خود اجتناب کنید، مگر اینکه پزشک برای اهداف پزشکی ان را توصیه کند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *