تغذیه بعد از عمل بینی: خوراکی های مفید در افزایش روند بهبودی بینی

تغذیه بعد از عمل بینیاز خوردن غذاهای عجیب و غریب که قبلاً نخورده اید، اجتناب کنید. چیزی را با نی ننوشید. در طول این مدت، رژیم غذایی کاهش وزن نگیرید. غذاهای سفت و سخت نخورید. از غذاهای نرم مانند سوپ و سیب‌زمینی آب‌پز استفاده کنید. از خوردن غذاهای دیر هضم خودداری کنید. غذاهای تند و فلفل نخورید. به غیر از اینها، در خوردن هر نوع غذایی آزاد هستید (رژیم غذایی مناسب پس از عمل بینی).
پس از عمل جراحی بینی و رفتن به اتاق ریکاوری، احتمال دارد از شما خواسته شود تا برای یک ساعت چیزی نخورید و ننوشید. یک ساعت پس از ریکاوری، اجازه خواهید داشت که کمی آب بنوشید و پس از چند ساعت می‌توانید آب‌میوه (غیر اسیدی) و کیک نرم را میل کنید. (رژیم غذایی مناسب پس از عمل جراحی بینی).

مراقبت پس از عمل جراحی بینی به چه شکل است؟


تغذیه بعد از عمل جراحی

در اغلب مواقع، پک‌هایی در بینی قرار داده می‌شود تا خونریزی پس از عمل کنترل شود. ماده‌ی این پک در ویزیت زمان‌بندی‌شده‌ی بعد از عمل جراحی، خارج می‌شود. باید با کسی هماهنگ کنید تا برای اولین ملاقات پس از عمل، شما را به مطب دکتر رسانده و از آنجا به خانه برگرداند. قبل از این ویزیت یک وعده‌ی غذایی سبک خورده و از خوردن داروهای مسکن زیاد از حد، خودداری کنید. بلافاصله بعد از اینکه این پک‌های بینی برداشته شدند، یک اسپرس بینی نمکی، چندین بار در روز برای جلوگیری از ایجاد قشر و پوسته در بینی، استفاده می‌شود. برای کمک به بهبودی، خارج کردن قشرهای بینی و اطمینان از سرعت بهبودی بیمار، چندین ویزیت در مطب پزشک مورد نیاز است. بینی معمولاً بعد از جراحی حساس است، بنابراین یک اسپرس حاوی داروی بی‌حس‌کننده پیش از خارج کردن قشرها استفاده می‌شود.

بهترین رژیم غذایی برای حصول بهترین نتایج: پیش از عمل جراحی بینی


در چند هفته‌ی باقیمانده تا عمل جراحی بینی، بهترین تلاش خود را برای حفظ دریافت صحیح سبزیجات و میوه‌ها انجام دهید، چرا که اکثر آنها غنی از آنتی‌اکسیدان و فیبر می‌باشند. در مورد خوردن میوه‌ها جوانب احتیاط را رعایت کنید، به بیان دیگر، به سادگی خود را پر از میوه‌هایی که پیش از هر چیز دیگر دارای قند هستند، نکنید. به علاوه، مطمئن شوید که پروتئین کمی را به منظور کمک به محدود کردن خوردن چربی ناسالم و در همان حال، ساخته شدن توده‌ی ماهیچه‌ای دریافت می‌کنید. در غیر اینصورت، غذاهایی را بخورید که سرشار از امگا 3 و اسیدهای چرب هستند و به حفظ منبع بافت کمک می‌کنند. در آخر، آب‌رسانی در رسیدن به نتایج خوب، کلیدی است: شما باید حداقل 64 اونس آب در هر روز برای کمک به بیرون ریختن سموم، پشتیبانی از آب‌رسانی و بهبود فرایندهای فیزیولوژیکی بنوشید.
با این حال، کافی نیست که فقط آن چیزی که برای شما خوب است را بنوشید. به علاوه‌ی دنبال کردن راهنمایی‌های رژیم غذایی ما درباره‌ی “چیزهای خوردنی”، از شما می‌خواهیم تا توصیه‌های ما درباره‌ی “چیزهای نخوردنی” را هم دنبال کنید. از غذاهایی که دارای ارزش غذایی کم بوده یا اصلاً ارزش غذایی ندارند، مانند کربوهیدارت‌های ساده‌ی فراوری شده- پاستا، نان سفید، پیتزا، دور بمانید. به خاطر داشته باشید که مقدار زیاد نمک می‌تواند فشار خون شما را بالا برده و باعث کم آب شدن بدن شود، بنابراین بهتر است در مصرف آن صرفه‌جویی کنید. چربی‌های ناسالم می‌توانند باعث ایجاد مشکلات جدی‌تری (مانند بیماری قلبی) شوند بنابراین بهترین کار این است که به کلی از آنها صرف‌نظر کنید. در آخر اینکه، شکر می‌تواند گلیکاتین را فعال کند که به نوبه‌ی خود باعث سخت و محکم شدن پوست می‌شود- که اصلاً برای فرایند بهبودی فرد کمک‌کننده نیست.

رژیم غذایی مناسب در روز عمل جراحی بینی


 • غذاهای سخت نخورید. غذاهای نرم مانند سوپ مرغ و سیب‌زمینی و سبزیجات آب‌پز بسیار برای شما مناسب هستند.
 • از خوردن غذاهایی که سخت هضم می‌شوند مانند شیر خودداری کنید.
 • فلفل و غذاهای تند نخورید.
 • به رژیم غذایی خود فیبر اضافه کنید چرا که باعث می‌شود مکانیزم دفع شما به حالت نرمال خود برگردد.
 • مایعات بنوشید.
 • بهتر است که میوه‌های اسیدی مانند پرتقال را در روز عمل جراحی نخورید چرا که این میوه‌ها باعث تحریک معده می‌شوند. انبه، آناناس و آب هلو، انتخاب‌های خوبی برای نوشیدن هستند.
 • غذاهای سختی که جویدن آنها دشوار است را نخورید.
 • رژیم غذایی مناسب برای هفته‌ی اول پس از عمل جراحی بینی
  دوره‌ی نقاهت پس از عمل جراحی بینی یک هفته طول می‌کشد. در طول این هفته، بسیاری از بیماران اشتهایی برای خوردن غذا ندارند و یا چون از استفراغ می‌ترسند، غذا نمی‌خورند. برخی از بیماران از این دوران برای کاهش وزن استفاده می‌کنند. لطفاً به خاطر داشته باشید که در دوره‌ی نقاهت، بدن شما به کالری برای بهبود خود نیاز دارد. هرچه مقدار غذاهای فراوری شده‌ی کمتری بخورید، بدن شما بهتر عمل خواهد کرد (رژیم غذایی مناسب پس از عمل جراحی بینی).

بهترین رژیم غذایی برای حصول بهترین نتایج: بعد از عمل جراحی بینی


برای عمل جراحی بینی، غذاهایی وجود دارند که قطعاً باید از خوردن آنها بعد از عمل اجتناب کرد (به غیر از غذاهایی که در هر زمانی برای شما مضر می‌باشند). اول و در درجه‌ی نخست، برای چند روز پس از عمل جراحی بینی، بهترین تلاش خود را بکنید تا از خوردن غذاهای ادویه‌دار و نمکی خودداری کنید، چرا که این غذاها می‌توانند باعث افزایش تورم شده و علت اصلی ناراحتی در راه هوایی بینی می‌باشند. پس از گذشت چند روز و در صورتی که بینی به نظر آماده برسد، بیماران ممکن است بتوانند غذاهای ادویه‌دار را تدریجاً به رژیم غذایی خود برگردانند. دو روز بعد از عمل جراحی بینی، به غیر از موارد زیر، محدودیت غذایی دیگری وجود نخواهد داشت:

 • از خوردن غذاهای سخت مانند کباب برگ، برنج ترد و گز خودداری کنید.
 • برای یک هفته از خوردن فلفل و غذاهای تند بپرهیزید.
 • برای یک هفته ساندویچ گاز نزنید.

غذاهایی که نمی‌شناسید را نخورید

عمل بینی-تغذیه

بسیاری از بیماران در اینترنت به دنبال غذاهایی می‌گردند که برای رفع ورم بینی و بهبود سریع‌تر کبودی دور چشم‌ها مناسب باشد. شما این کار را نکنید. بسیاری از این وب‌سایت‌ها توسط اشخاص غیر مطلع نوشته شده و چیزهایی که می‌نویسند برای شما مناسب نیست. به طور کلی، در دوره‌ی نقاهت پس از عمل جراحی بینی، از خوردن غذاهای عجیب و غریب که تاکنون آنها را نخورده‌ اید خودداری کنید. مجدداً  اصرار دارم که شما باید رژیم غذایی معمول خود را رعایت کنید (رژیم غذایی مناسب بعد از عمل جراحی بینی).

ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در رژیم غذایی عمل جراحی بینی

ویتامین های مورد نیازدر پاسخ به فشار ناشی از عمل جراحی، حضور رادیکال‌های آزاد رشد می‌کند. اینها می‌تواند بهبود را به تعویق انداخته و باعث وارد شدن آسیب به بافت می‌شوند. برای پیشگیری از این موضوع، باید رژیم غذایی خود را با بازه‌ای از آنتی‌اکسیدان‌ها مانند ویتامین‌های آ و سی، سلنیوم، منگنز و CoQ10 که همگی به صورت بدون نسخه یا آنلاین موجود هستند، غنی کنید. مجموعه‌ای از میوه‌ها و سبزیجات ارگانیک، که غنی از آنتی‌اکسیدان هستند را حداقل پنج مرتبه در روز میل کنید.

چه چیزهایی را باید در رژیم غذایی عمل بینی ترک کنید؟

دریافت نمک باید محدود شده و از شکر پرهیز شود. شکر تصفیه شده یا غذاهای غنی از کربوهیدرات، می‌توانند باعث سرکوب عملکرد سیستم ایمنی شده و تورم را بیشتر کنند. یک هفته قبل از جراحی، غذاهایی را که مانع بیهوشی، عملکرد سیستم ایمنی، بهبود و لخته شدن خون می‌شوند را حذف کنید: امگا 3 باعث افزایش زمان خونریزی می‌شود. ویتامین‌های ای، سی، کا، آ، دی و مکمل‌های گیاهی، حتی مکمل‌های ویتامین می‌توانند زمان خونریزی را زیاد کنند. زنجبیل، چای سبز، دانه‌ی کتان، فلفل کاین، جینکو، بادمجان، سیر، گوجه فرنگی و سیب‌زمینی ممکن است بر زمان لخته شدن خون یا بیهوشی اثر گذاشته و باید تا بعد از عمل از خوردن آنها پرهیز شود. قهوه، آسپارتام و MSG نیز نوروتوکسین بوده و باید حذف شوند.

تغییرات رژیم غذایی

جدای از خوردن غذاهای غنی از فیبر، سعی در حفظ یک رژیم با سدیم پایین داشته باشید. پس از جراحی، بینی ورم خواهد کرد. یک رژیم غذایی دارای نمک کم، تورم را در حد کم نگه می‌دارد و از تجمع آب در بافت‌های بینی جلوگیری می‌کند. هرگز برای کم کردن تورم، بر روی محل جراحی یخ قرار ندهید. بسته به پیچیدگی جراحی انجام شده، تورم ناشی از عمل جراحی بینی باید در حدود یک سال یا کمتر، کاهش یابد.

مایعات را با نی ننوشید

مایعات را با نی ننوشید چرا که نیروی ایجاد شده توسط مکیدن، باعث وارد شدن فشار بیشتر به بینی شده و تولید درد خواهد کرد.

مشاوره با پزشک


مشاوره با پزشک

یکی از بزرگترین مزایای جراحی زیبایی این است که این فرایند به طور کامل میان پزشک و بیمار به بحث گذاشته شده و از پیش به خوبی زمان‌بندی می‌شود. به عنوان یک بیمار، یکی از آماده‌سازی‌های مهمتری که می‌توانید انجام دهید این است که به رژیم غذایی جراحی پلاستیک پای‌بند باشید. آنچه که پیش از عمل و در مدت زمان پس از عمل از راه دهان میل می‌کنید، به بهبودی سریع‌تر شما کمک خواهد کرد. هر عمل جراحی، حتی بی‌خطرترین آنها، به بدن استرس وارد می‌کند. زمان بهبودی شما تسریع می‌یابد و ریسک بروز عفونت و زخم کم می‌شود اگر به توصیه‌های پزشک خود پیرامون تغذیه، بهینه کردن نتیجه‌ی جراحی و بهبودی خود، عمل کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *