آیا عمل زیبایی بینی برای بیماران دچار سینوزیت کاربرد درمانی دارد؟

آیا عمل زیبایی بینی برای بیماران دچار سینوزیت کاربرد درمانی دارد؟

بسیاری از بیمارانی که به مشکلات مداوم سینوس مبتلا هستند و همچنین تصمیم به انجام عمل بینی دارند، نمی‌دانند که آیا این عمل به کاهش علائم آنها کمک خواهد کرد. این یک سؤال بسیار معقول برای پرسیدن است. بطور کلی، بینی و گرفتگی سینوس اغلب بر هم تاثیر می‌گذارند، چرا که نواحی مجاور در صورت هستند. در حالی که عمل بینی معمولاً تغییری در سینوس انجام نمی‌دهد، اما مواردی وجود دارد که می‌تواند به سینوزیت مزمن کمک کند. تمامی این موارد به علت اصلی ایجاد سینوزیت بستگی دارد. اگر علت سینوزیت گرفتگی ناشی از انحراف بینی باشد، پس رینوپلاستی می‌تواند یک راه‌حل  مناسب باشد. تیغه بینی بخشی از بینی است که دو راه هوایی سوراخ‌های بینی را از هم جدا می‌کند. در برخی از افراد، تیغه بینی در وسط این  دو راه هوایی قرار ندارد. گاهی اوقات این مسئله مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما در برخی موارد، می‌تواند باعث انسداد تنفس یا باعث گرفتگی سینوزیت شود. چون عمل بینی می‌تواند انحراف بینی را اصلاح کند، به درمان عفونت‌های سینوسی مزمن در این موارد کمک می‌کند.

سینوزیت مزمن چیست؟


سیتی اسکن سینوس کرونال با پولیپ‌های پراکنده و سینوزیت مزمن هنگامی رخ میدهد که التهاب مزمن در سینوس‌ها به مدت 3 ماه یا بیشتر طول بکشد. علائم سینوزیت مزمن شبیه به سینوزیت حاد است، اما آنها تا حدی خفیف‌تر بوده و طولانی‌تر هستند.  درمان اغلب شامل دوره طولانی 3 یا 4 هفته آنتی‌بیوتیک است. همچنین استفاده از اسپری استروئید بینی رایج است تا به کاهش التهاب حفره بینی کمک کند. اگر احتمال حساسیت وجود داشته باشد، داروی ضد حساسیت نیز ممکن است مصرف شود. کاهش بیشتر تورم مخاطی با دوره درمانی کوتاه استروئید خوراکی می‌تواند ایجاد شود.

جراحی سینوزیت چیست؟


جراحی سینوزیت چیست؟جراحی قدیمی سینوزیت شامل برداشتن کامل بافت بیمار سینوس با بهبودی در کانال‌های زهکشی طبیعی با ایجاد مسیری برای مواد عفونی است که از حفره سینوس خارج شود. در اکثر مواقع، جراح از تکنیک اندوسکوپی استفاده می‌کند که باعث می‌شود به راحتی داخل بینی را مشاهده کند بدون اینکه نیاز به برش‌های خارجی پوست باشد. در نتیجه ورم ، خونریزی و درد و ناراحتی کمتری ایجاد شده و فرد از جراحی سینوزیت سریع‌تر ‌ بهبود می‌یابد.

جراحی سینوزیت برخلاف انواع دیگر جراحی که بخش یا اندام دچار بیماری برداشته می‌شود، شامل ایجاد مسیر دوباره مسیرهای سینوسی موجود علاوه بر برداشتن بافت بیمار است. بسیار تاکید شده است که مراقبت‌های پس از جراحی به اندازه خود جراحی اهمیت دارد. یکی از شایع‌ترین علت‌های شکست این عمل، مراقبت‌های نامناسب پس از جراحی است. پزشک می‌تواند تنها کار مربوط به عمل را  انجام دهد. بیمار باید مسئولیت مراقبت از این بیماری مزمن را به عهده بگیرد. دستورالعمل‌های زیر برای کمک به بیمار طراحی شده تا پس از  جراحی سینوزیت تا جایی که ممکن است به راحتی بهبود یافته و از عوارض پیشگیری کند. مهم است که بیمار این دستورالعمل‌ها و توصیه‌هایی که پزشک ارائه می‌دهد را خوانده و به دقت آنها را دنبال کند.

اطلاعات زیر برای کمک به بیماران ارائه شده تا برای جراحی سینوزیت آماده شوند و درباره واقعیت، خطرات و عوارض جراحی سینوس درک واضح‌تری داشته باشند. با این وجود ، توصیه می‌شود که بیماران از پزشک خود درباره جراحی سؤالاتی را پرسیده تا بطور کامل با این جراحی آشنا شوند.

آیا عمل بینی و جراحی سینوزیت برای شما مناسب است؟


آیا عمل بینی و جراحی سینوزیت برای شما مناسب است؟

قبل از اینکه تصمیم بگیرید که عمل بینی و جراحی سینوزیت را باهم انجام دهید، مهم است که تعیین کنید که آیا دچار مشکل مزمن سینوس هستید. سینوزیت مزمن از هر هشت نفر یک نفر را مبتلا کرده، که باعث می‌شود یک مشکل  شایع و ناخوشایند باشد. چطور باید فهمید که دچار مشکل سینوس مزمن هستید یا اینکه فقط یک سرماخوردگی ساده یا عفونت حاد است؟ یک راه برای فهمیدن این مسئله این است که این مشکل چه مدت طول می‌کشد. اگر شما علائمی مانند گرفتگی بینی ، فشار و ضخامت روی صورت، مخاط رنگی به مدت 12 هفته یا بیشتر دارید، احتمالاً دچار عفونت سینوسی مزمن هستید. هنگامی که سینوزیت مزمن است، عمدتاً با آنتی‌بیوتیک یا دیگر روش‌های غیر جراحی برطرف نمی‌شود. ناراحتی و علائم آن معمولاً به دلیل التهاب است و ناشی از باکتری یا عفونت ویروسی نیست. اگر دچار سینوزیت مزمن شده اما از ظاهر بینی خود راضی هستید، ترکیب جراحی سینوس و عمل بینی لازم نیست. اما اگر اغلب آرزو می‌کنید که بینی شما کمی کوچکتر یا پهن‌تر بود یا دوست دارید که قوز روی بینی شما برداشته شود، و می‌خواهید از مشکل سینوس نیز رها شوید، عاقلانه است که این دو عمل جراحی باهم انجام شود.

عمل بینی و جراحی سینوزیت


عمل بینی و جراحی سینوزیت

اگر شما و جراح به این توافق برسید که ترکیب جراحی سینوس و عمل بینی برای شما مناسب است، ممکن است ندانید که در طول این عمل چه اتفاقی رخ می‌دهد. ترکیب رینوپلاستی و جراحی سینوزیت بیشتر از عمل بینی به تنهایی یا جراحی سینوس به تنهایی طول می‌کشد، اما نسبت به اینکه بخواهید هر دو عمل را جداگانه انجام دهید، زمان کمتری نیاز دارد. معمولاً ترکیب این دو عمل با جراحی سینوزیت شروع شده و سپس عمل بینی انجام می‌شود. دو راه متداول برای انجام جراحی سینوزیت وجود دارد. هر دو روش کم تهاجمی بوده و شامل استفاده از دوربینی کوچک یا اندوسکوپ است که جراح را راهنمایی می‌کند. با استفاده از دوربین، جراح می‌تواند بدون ایجاد برش‌های بزرگ روی بینی  در داخل حفره سینوس کارهای لازم را انجام دهد. جراحی اندوسکوپی سینوس شامل وارد کردن دوربین کوچکی به داخل بینی است و سپس از ابزار خاصی استفاده می‌شود تا بافتی را که ممکن است باعث انسداد سینوس شده را برش داده و بردارند. بسته به علت خاص مشکلات سینوس، جراح ممکن است پولیپ‌های بزرگ بینی ، بافت زخم یا بافتی که به سادگی حفره سینوس را مسدود کرده را بردارد. بالن سينوپلاستي یک جراحی سینوزین کم تهاجمی است. جراح همراه با اندوسکوپ، یک کاتتر کوچک را تا حفره بینی و تا محل انسداد حفره سینوس وارد می‌کند. کاتتر حاوی یک بالن است که به آهستگی باد می‌شود. هنگامی که بالن باد شد، راهی را در حفره سینوس ایجاد کرده و به شخص این امکان را می‌دهد تا به راحتی نفس کشیده و حفره تخلیه شود. پس از عمل ، این حفره دیگر بسته نمی‌شود. پس از اینکه عمل سینوزیت انجام شد، جراحی می‌تواند بخش جراحی مربوط به عمل بینی را انجام دهد.

دستورالعمل کلی و مراقبت‌های پس از عمل جراحی سینوزیت


  • در بسیاری از موارد، پک بینی را در داخل بینی قرار داده تا خونریزی پس از جراحی را کنترل کند. جراح پس از مراجعه بیمار به مطب این پک‌ها را خارج می‌کند. ممکن است لازم باشد که بیماران برای تعیین زمان ملاقات پس از عمل با مطب تماس بگیرند. به دلیل احتمال ایجاد عوارض (مانند خونریزی) لطفا فردی را برای آوردن بیمار به مطب و بردن او از مطب همراه داشته باشید. بیماران باید قبل از مراجعه به مطب غذایی سبک میل کرده و از مصرف بیش از حد داروهای مسکن خودداری کنند. علاوه بر این اکثر بیماران چند جلسه مراجعه بعدی به مطب را خواهند داشت تا بهبودی آنها ارزیابی شده ، کراست و لخته‌های بینی برداشته شود و از روند سریع بهبودی مطمئن شوند. این مراجعات به پزشک بسیار مهم است چرا که جراح ممکن است از اندسکوپ (دوربینی است برای مشاهده داخل بینی)استفاده کند تا سینوس را تمیز کرده و اگر لازم باشد بافت‌های عفونی بیشتری را بردارد. این مراقبت‌های پس از عمل توسط جراح در موفقیت طولانی مدت جراحی فرد، بسیار حیاتی است .
  • پس از اینک پک بینی برداشته شد، بیماران می‌توانند از طریق بینی نفس بکشند، اما نباید به مدت 7 تا 10 روز فین کرده یا از طریق بینی عطسه کنند تا احتمال خونریزی کاهش یابد. اگر فرد لازم است که عطسه کند، باید سعی کنند که با دهان باز این کار را انجام دهند. بسیاری از جراحان به بیمار خواهند گفت که ممکن است به مدت چند روز خونریزی کمی از بینی داشته باشند.اگر خونریزی شدید باشد، یک کیسه یخ (پیش از این توضیح داده شده) را روی آن قرار داده و به آرامی در حالی که سر خود را بالا نگه داشتید، دراز بکشید و فشار ملایم تا متوسطی را به بینی وارد کنید. اگر خونریزی ادامه یافت، با پزشک تماس بگیرید.
  • یکی از مهمترین کارهایی که بیمار باید پس از جراحی انجام دهد، شستشوی بینی است. فوراً پس از خارج کردن پک بینی، باید از یک اسپری بینی مانند “اسپری اوشن” چندین بار در روز استفاده کنید تا از ایجاد لخته در بینی جلوگیری شود. جراح به بیماران توصیه می‌کند که تا چه زمانی از اسپری استفاده کنند و همچنین بهترین روش شستشوی سینوس را به نها آآنها آموزش خواهد داد.
  • بیماران تنها زمانی باید به مدرسه یا سرکار برگردند که پزشک به آنها اجازه دهد و باید پس از جراحی چند روز استراحت کنند. از صحبت کردن بیش از حد، لبخند زدن، جویدن محکم، فعالیت‌های شدید و بلند کردن اجسام سنگین ، ضربه زدن به بینی و خم شدن خودداری کنند. سعی کنید تا زمانی که ورم و درد بینی کاهش نیافته است، عینک خود را روی پل بینی قرار ندهید. بیماران می‌توانند  هنگامی که  تورم و ناراحتی چشم برطرف شد، از لنزهای تماسی استفاده کنند. از مصرف الکل و سیگار باید خودداری شود، زیرا باعث طولانی شدن ورم و روند بهبودی می شود. سیگار، گرد و خاک  و دود ممکن است به بینی آسیب رسانده و باعث عفونت شود. بطور کلی، بیماران می‌توانند پس از جراحی از لوازم آرایش استفاده کنند، تا زمانی که بخش‌های صورت (به عنوان مثال پلک‌ها) به دلیل استفاده از لوازم آرایش دچار مشکل نشود. سعی کنید هنگام مسواک زدن دندان های بالا به آرامی این کار را انجام دهید. آنها به مدت چند هفته حساس هستند و در برخی از افراد ممکن است به مدت چند ماه دندان‌ها و فک بالا بی‌حس باشد.
  • بیماران باید به مدت 3 هفته در نزدیکی محلی که جراحی انجام شده بمانند تا مراقبت‌های پس از جراحی برای آنها انجام شود و در صورتی که خونریزی رخ دهد، بیمار بتواند فوراً به جراحی که عمل را انجام داده مراجعه کند،  چون تنها فردی است که به بهترین نحو می‌تواند بیمار را درمان کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *