آیا تورم و کبودی اولیه بینی بعد از انجام عمل زیبایی طبیعی است؟

آیا تورم و کبودی اولیه بینی بعد از انجام عمل زیبایی طبیعی است؟

همانند هر عمل جراحی پلاستیک، رینوپلاستی  برای بهبودی بدن نیاز به زمان دارد. در طی این مدت، بیماران باید در روند بهبودی انتظار عوارض جانبی خاصی نظیر کبودی، حساسیت و تورم را داشته باشند. اگر چه در اوایل دوره ریکاوری، اغلب این اثرات باید برطرف شوند، بسیاری از بیماران امیدوارند که شدت و طول مدت تورم آن‌ها کاهش بیشتری داشته باشد. شما نمی‌توانید به طور کامل از تورم ناشی از رینوپلاستی پس از عمل بینی خود اجتناب کنید، زیرا این عارضه بخشی از روند بهبودی است. رینوپلاستی بسته به دلیل عدم ایجاد برش خارجی، تورم کمتری نسبت به رینوپلاستی باز به همراه دارد. میزان تورم شما به عوامل بسیاری، از جمله شیمی بدن شما، گستردگی عمل شما و نحوه رعایت دستورالعمل‌های بعد از عمل توسط شما، بستگی دارد. ممکن است تا یک سال طول بکشد تا تورم به طور کامل برطرف شود، اما راه‌های متعددی برای سرعت بخشیدن به روند بهبودی و کاهش تورم بعد از رینوپلاستی وجود دارد.

چرا ورم اتفاق می‌افتد؟


چرا ورم اتفاق می‌افتد

اساسا دو نوع تورم وجود دارد که پس از عمل جراحی رینوپلاستی رخ می‌دهد. اولین تورم نتیجه خود فرآیند و آسیب موقت آن به بافت بینی است. این تورم بیشتر واضح است، و بلافاصله پس از عمل شروع می‌شود و در طول هفته اول، که غضروف و بافت نرم شروع به بهبودی می‌کنند، ادامه می‌یابد. هنگامی که تورم اولیه برطرف شد، بینی بسیار طبیعی‌تر به نظر می‌رسد. با این وجود، ممکن است به دلیل تجمع مایع در زیر پوست، ماه‌ها بعد از آن نیز کمی ملتهب یا پف کرده باشد. اگر چه این تورم طولانی مدت ممکن است برای دیگران قابل توجه نباشد، بسیاری از بیماران باید منتظر بمانند تا به طور کامل از بین برود و بتوانند نتایج دقیق خود را بررسی کنند.

کاهش تورم اولیه

تورم در چند روز اول بعد از جراحی برجسته‌تر خواهد بود. اغلب موارد، احتیاطی که بیماران در اوایل انجام می‌دهند، در طول بهبودی آن‌ها اثر مثبتی خواهد داشت. بنابراین مهم است که دستورالعمل‌های پزشک خود را در رابطه با مراقبت‌های بعد از عمل عمومی دنبال کنید. علاوه بر این، مراحل زیر ممکن است به کاهش تورم کمک کنند:

اگر چه داروهای ضد التهابی مانند آسپیرین و ایبوپروفن می‌توانند درد و تورم را پس از جراحی کاهش دهند، از این داروها در هفته قبل از عمل باید اجتناب شود. این امر باعث کاهش خونریزی و خطر بروز عوارض در طی عمل جراحی می‌شود، بنابراین خطر ایجاد تورم بیش از حد کاهش می‌یابد.

در هفته اول بهبودی، از خیس کردن باندها خودداری کنید. پس از برداشته شدن، باید به آرامی صورت خود را با آب ولرم شستشو دهید، اما بینی تان نباید مستقیما شسته شود تا زمانی که از پزشک خود اجازه بگیرید. به طور مشابه، از محیط‌های گرم مانند آبگرم یا سشوار باید حداقل دو هفته اجتناب شود.

یکی از بهترین چیزهایی که می‌توانید برای تورم پس از رینوپلاستی خود انجام دهید، استفاده از یک کمپرس سرد با توجه به دستورالعمل‌های پس از جراحی است. به طور کلی، نباید کمپرس سرد را در طول مرحله اولیه بهبودی به طور مستقیم بر روی بینی خود قرار دهید. با قرار دادن آن روی گونه‌ها، می‌توانید تورم را بدون آسیب رساندن به پانسمان روی بینی کاهش دهید. بعد از اینکه دیگر هیچ ترشحی از محل‌های برش نداشتید، می‌توانید آن را به طور مستقیم استفاده کنید.

پس از عمل جراحی وسیع روی بینی، بدن شما نیاز به زمانی برای بازیابی دارد. برای جلوگیری از تورم پس از رینوپلاستی، یک رژیم غذایی سالم، بخش مهمی از تغذیه لازم برای بدن جهت کمک به بهبودی سریع است. اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی آب می نوشید و دچار کم آبی نیستید، زیرا این امر نیز باعث کاهش وضوح هر گونه بافت اسکار می‌شود. مواد غذایی مختلفی دارای خواص ضد التهابی هستند که می‌توانند به کاهش تورم بینی کمک کنند. سبزیجات برگ سبز انتخاب خوبی در طول دوره بهبودی شما هستند، همچنین ماهی چرب و میوه‌ها مناسبند. آجیل یکی دیگر از گزینه‌های حاوی پروتئین بالا است. سعی کنید مقدار مواد غذایی فرآوری شده که مصرف می‌کنید را محدود نمایید. برخی از مواد تشکیل دهنده آن‌ها، مانند مواد موجود در غذای سرخ شده، می‌توانند باعث التهاب بیشتر شوند. هرچیزی که حاوی قند است نیز مشکل آفرین خواهد بود. ممكن است دشوار باشد كه شکر را از رژیم غذایی خود حذف كنید، زیرا در بسیاری از غذاها گنجانده شده است.

صاف خوابیدن روی کمر امکان تخلیه مناسب برای برش‌های بینی شما را فراهم نمی‌کند. در طی چند روز اول بعد از جراحی، نیاز دارید که بینی خود را بالاتر از قلب خود نگه دارید. شما می‌توانید با خوابیدن روی یک صندلی شیب دار یا با استفاده از یک بالش شیب دهنده برای بالا بردن سر، ناراحتی اولیه را سریع‌تر پشت سر بگذارید. اگر می‌توانید برای یک یا دو هفته بعد از عمل جراحی در این موقعیت بخوابید، در وضعیت خوبی برای مقابله با تورم قرار دارید. اطمینان حاصل کنید که در هنگام خواب هیچ فشاری بر روی بینی خود وارد نکنید، زیرا این کار می‌تواند باعث تغییر در کاری که جراح شما انجام داده است، شود. خوابیدن به پهلو توصیه نمی‌شود، زیرا به راحتی ممکن است بینی خود را در موقعیت نامناسبی قرار دهید.

پس از رینوپلاستی، نمی‌توانید سریعا به فعالیت‌های روزانه خود بازگردید. چند روز پس از جراحی، استراحت کنید. در این بخش از روند بهبودی، درد بیشتری خواهید داشت و تورم بسیار طبیعی است. نگران کبودی دور چشم‌های خود نباشید، زیرا این یک عارضه جانبی متداول پس از عمل بینی است. دو هفته پس از عمل جراحی از فعالیت شدید اجتناب کنید. در حالی که می‌توانید از ورزش سبک لذت ببرید، بهتر است وقت خود را راحت‌تر بگذرانید. فین کردن نکته دیگری است که باید از آن اجتناب شود. این کار فشار زیادی بر ساختارهای جدید در این ناحیه وارد می‌کند. تجمع و تخلیه مخاط باعث می‌شود كه دوری از این وسوسه دشوار باشد، اما یک محلول نمکی، سوراخ‌های بینی شما را در حین بهبودی تمیز می‌كند.

اگر عینک می‌زنید، قرار دادن عینک بر روی پل بینی فشار زیادی را ایجاد می‌کند، بنابراین مهم است که از یک روش جایگزین استفاده کنید.

کاهش تورم طولانی مدت

کاهش تورم طولانی مدتبه طور معمول، چند ماه طول می‌کشد تا پس از رینوپلاستی تورم به طور کامل برطرف شود – تا شش ماه برای پل بینی و یک سال برای نوک بینی به طول می‌انجامد. برای تسریع و به حداقل رساندن این تورم باقی مانده، اقدامات زیر را پیشنهاد می کنیم:

  • از سدیم اجتناب کنید: غذاهایی که دارای سدیم بالا هستند ممکن است تورم را طولانی‌تر یا بدتر کنند. در حالی که دشوار است که به طور کامل از سدیم اجتناب کنید، مراقب رژیم غذایی خود باشید، از میان وعده‌های شور استفاده نکنید و از افزودن نمک به وعده‌های غذایی خودداری نمایید. یک ایده خوب این است که 1500 میلی گرم در روز یا کمتر از سدیم استفاده کنید.
  • هنگام استراحت، سر خود را بالا نگه دارید: هنگام نشستن یا دراز کشیدن، سر خود را تا حد امکان بالا بگیرید. در رختخواب، به جای یک بالش از دو بالش استفاده کنید. هر چه سر شما بالاتر قرار گیرد، بدن شما راحت‌تر می‌تواند مایعات را از بینی تخلیه کند.
  • از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید اجتناب کنید: در صورت امکان، از قرارگیری در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید، زیرا پوست شما بسیار حساس خواهد بود. اگر نیاز به بیرون بودن برای مدت طولانی دارید، به دقت از ضد افتاب استفاده کنید. این روال باید حداقل تا چهار ماه اول ادامه یابد.
  • داروهای ضد التهابی را در نظر بگیرید: ژل آرنیکا و بروملین دو روش طبیعی برای تورم و التهاب هستند. با این حال، قبل از استفاده از داروهای تجویز نشده یا داروهای گیاهی، با پزشک خود صحبت کنید.

چه موقع تورم کاهش می‎یابد؟


حداقل هشت تا دوازده هفته طول می‌کشد تا 60 تا 80 درصد تورم کاهش یابد. با این حال، همه بیماران باید درک کنند که تورم حداقل یک سال طول می‌کشد تا برطرف شود. نوک بینی / یک سوم پایینی بینی طولانی‌ترین زمان را برای بهبودی می‌طلبد. بسیاری از عوامل مانند ضخامت پوست و عمل جراحی می‌توانند بر این مدت تأثیر بگذارند. اگر شما عمل جراحی ترمیمی یا چندیدن عمل جراحی داشته باشید، انتظار داشته باشید که روند بهبودی حتی طولانی‌تر شود.

فرد باید چه انتظاری پس از جراحی داشته باشد؟


هر بیمار متفاوت و هر بینی متفاوت است! تکنیک‌های مورد استفاده برای یک مورد ممکن است برای مورد دیگر مورد نیاز نباشد و بهبودی یک بیمار ممکن است سریع‌تر یا کندتر از دیگری باشد. اما به طور کلی، انتظار می‌رود اندی ترشح از بینی وجود داشته باشد. این ترشح می‌تواند خونریزی سبک و حتی افزایش تولید مخاط باشد. این ترشح می‌تواند در 2-3 روز اول پس از جراحی بیشتر باشد. همچنین باید انتظار داشته باشید که بینی بعد از جراحی گرفته باشد و جریان هوا به داخل آن محدودتر شود. این وضعیت نتیجه تورم جراحی و به طور بالقوه در اثر اسپلینت استفاده شده در داخل بینی می‌باشد. پزشکان بعد از جراحی بینی، بینی را نمی‌بندند. علاوه بر این، کبودی ممکن است پس از جراحی زیبایی بینی رخ دهد، به ویژه در مواردی که استخوان‌های بینی تحت درمان قرار گرفته باشند. به طور کلی، یک رنگ زرد کمرنگ با پف پوست اتفاق خواهد افتاد. به ندرت بیمار دچار سیاهی چشم‌ها پس از جراحی بینی می‌شود. اگر کبودی اتفاق بیفتد، معمولا طی 10-14 روز برطرف می‌شود.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *