آموزش روش صحیح چسب زدن بینی بعد از عمل جراحی، مزایا و علت آن

آموزش روش صحیح چسب زدن بینی بعد از عمل جراحی، مزایا و علت آن

چسب زدن بینی به از عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی برای کمک به کنترل ورم بینی بعد از عمل انجام می‌شود. کمی بعد از عمل رینوپلاستی، بینی ممکن است ورم کند، خصوصاً در نواحی اطراف نوک آن. چسب زدن بینی می‌تواند فشار ملایمی را روی پوست بینی اعمال کند تا از بزرگ‌تر شدن و برآمده شدن پوست و بافت نرم بینی جلوگیری شود. به علاوه، بعد از عمل جراحی زیبایی بینی، فرم اصلی بینی، تحت تأثیر تغییراتی در غضروف آن، تغییراتی کرده است. چسب زدن می‌تواند به پوست بینی کمک کند تا بتواند این فرم جدید را تطبیق دهد.

چرا پس از رینوپلاستی، چسب روی بینی قرار می‌دهند؟


چرا پس از رینوپلاستی، چسب روی بینی قرار می دهند؟

علت اولیه و اصلی چسب زدن بینی این است که پوست ترغیب شود تا بر روی غضروف و استخوان زیرین تازه فرم گرفته جمع‌تر گردد. این کار خصوصاً در مورد بیمارانی که تحت عمل جراحی زیبایی بینی و عمل ترمیمی و ثانویه‌ی بینی گرفته‌اند که پوستشان از ضخامتی کم تا متوسط برخوردار است. این بیماران پوستی دارند که برای جمع شدن بعد از عمل جراحی، به مدت زمانی بیشتر از حد متوسط نیاز دارند. این نوع پوست‌ها بیشتر مستعد تشکیل بافت اسکار متراکم‌تری بین ساختار اسکلتی استخوان-غضروف و پوست هستند. اگر این زائده قبل از اینکه پوست عملاً جمع شود، رخ دهد بافت اسکار اضافی ناخواسته‌ای به وجود خواهد آمد و از جمع شدن بیشتر پوست جلوگیری خواهد کرد. در برخی موارد، بافت اسکار ناخواسته باعث ایجاد برجستگی‌ها و برآمدگی‌هایی می‌شود که می‌تواند نتیجه‌ی نهایی رینوپلاستی را منحرف و مختل کند. چسب زدن بینی به روش صحیح می‌توان احتمال وقوع این چنین مشکلات ناخوشایند را کاهش دهد. توصیه می‌شود که بیمارانی که تحت عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) یا جراحی ترمیمی یا ثانویه‌ی بینی قرار گفته‌اند، دو تا 3 هفته بعد از عمل از چسب بینی بروی بینی‌شان استفاده کنند. اگرچه مواردی وجود دارند که در آن‌ها قبل از توصیه به بیماران برای شروع چسب زدن به بینی، باید کمی بیشتر صبر کرد. بعد از شروع چسب زدن بینی، بهتر است برای به دست آوردن بهترین نتایج، این کار را برای چند ماه ادامه دهید. برداشتن چسب از روی بینی باید با دقت بسیار زیادی انجام شود.

روش‌های مختلف چسب زدن بعد از انجام عمل زیبایی بینی چیست؟


دو نوع روش برای چسب زدن بینی بعد از عمل جراحی زیبایی بینی وجود دارد. همچنین یک نوار چسب دیگری روی قسمت بالای نوک بینی قرار می‌گیرد.

روش‌های چسب زدن: نوع اول

روش‌های چسب زدن نوع اول

در روش چسب زدن نوع اول، بیمار یک عدد نوار چسب را روی قسمت بالای نوک بینی قرار می‌دهد.

روش‌های چسب زدن: نوع دوم

روش‌های چسب زدن نوع دوم

در روش چسب زدن نوع دوم، بیمار یک نوار چسب را زیر ناحیه‌ی بین دو حفره‌ی بینی قرار می‌دهد و سپس نوار چسب به آرامی در اطراف نرمی زیر نوک بینی فشار داده و جمع می‌کند.

چگونه بعد از عمل جراحی بینی، بین را چسب بزنیم؟


  • ابتدا باید به حمام بروید و چسب را با آب بشویید؛ باید مراقب باشید که در حین حمام کردن، نور چسب را برندارید، ناحیه‌ی بینی را با آب فراوان بشویید و اجازه دهید تا نوار چسب کاملاً خیس شود. سپس درحالی‌که آب از صورتتان می‌چکد، به دقت چسب را بردارید، به‌طوری‌که در حین برداشتن چسب باید از ایجاد آسیب و پوست بینی و خونریزی زیرپوستی جلوگیری کنید.
  • سپس محل را به دقت خشک کنید. گای اوقات به خاطر وجود نوار چسب، پوست چرب می‌شود؛ در این صورت می‌توانید مقداری الکل روی آن قرار داده و اجازه دهید تا خشک شود و با این کار چربی روی پوست برطرف می‌شود و جوش‌های ریز روی آن کمتر می شوند.
  • نوار چسب را آماده کنید و سپس آن را به دقت با اضلاع دو و نیم سانتی‌متر برش بدهید، همچنین چهار برش از نوار به طول 15 سانتی‌متر جدا کنید، حال می‌توانید بینی‌تان را چسب بزنید.
  • ابتدا چسب زدن را از بالای بینی شروع کنید، وقتی از انتهایی بینی شروع به چسب زدن می‌کنید باید چسب زدن را به دقت و به صورتی انجام دهید که نوار چسب پنجاه درصد بعدی از نوار قبلی را بپوشاند و باید از بالا تا پایین بینی را (طبق دستورالعمل داده شده) دو لایه نوار چسب بزنید.
  • حالا نوبت چسب زدن نوک بینی است، 15 سانتی متر نوار چسب را در دو طرف بینی به صورتی بچسبانید که بینی بتواند کاملاً در نوک خود جمع شود و حواستان باشد که نوک بینی رو به بالا باشد. این را دو بار و تقریباً در کنار هم انجام دهید و سپس با یک برش 15 سانتی‌متری از نوار چسب نوک بینی را رو به بالا ببرید، حال تنها کاری که باید انجام دهید این است که چسب‌ها را مرتب و تمیز کنید و قسمت‌های اضافه را بچینید.
  • به خاطر داشته باشید که در عمل جراحی بینی (رینوپلاستی)، چسب زدن بینی بسیار حائز اهمیت است و بهتر است چسب زدن بینی‌تان را دو بار در هفته و به مدت دو ماه تحت نظارت پزشکتان انجام دهید.

سؤالات رایج در مورد چسب زدن بینی بعد از جراحی زیبایی بینی


سؤالات رایج در مورد چسب زدن بینی بعد از جراحی زیبایی بینی

به بیماران توصیه می‌شود که هر شب قبل از خواب به بینی‌شان چسب بزنند. سپس این چسب را می‌توان در صبح و قبل از شروع کارهای روزانه برداشت. اگر بتوانید این نوار چسب را برای مدتی طولانی‌تر از مدت شب و هنگام خواب روی بینی‌تان نگه دارید، بهتر خواهد بود.

در طول روز اجازه دهید پوست بینی‌تان نفس بکشد. چسب زدن زیاد از حد بینی و به مدت طولانی می‌تواند منجر به تحریک و سوزش پوست آن شود و در برخی موارد می‌تواند عملاً موجب ورم بیشتر بینی گردد.

اکثر بیمارانی که به آن‌ها توصیه شده که از چسب بینی استفاده کنند، باید این کار را برای 1 الی 3 ماه بعد از عمل جراحی انجام دهند. اگرچه بیمار می‌تواند از چسب بینی برای مدت زمانی بیشتری بعد از عمل نیز استفاده کند و این امر به تفاوت‌های فردی هر کس در پوشش بافت نرم پوست خود و چگونگی روند بهبودی او بستگی دارد.

چسب زدن بنی باعث می‌شود تا بینی نسبت به زمانی که در مدت بهبودی به حال خود و بدون چسب گذاشته می‌شود، سریع‌تر فرم خود را بگیرد. در برخی موارد، این کار می‌تواند به جلوگیری از تشکیل بافت اسکار (جای زخم یا پوست اضافه) در بینی کمک کند.

چسب زدن بینی در برخی موارد می‌تواند باعث تحریک و خارش بینی شود. بعضی از بیماران در برداشتن و رفع باقی‌مانده‌های چسب بینی از روی بینی در هنگام صبح مشکل دارند.

گاهی اوقات به راحتی نمی‌توانید انتهایی نوارچسب را بگیرید و به‌آسانی آن را از روی بینی بلند کنید. این مشکل باعث می‌شود تا کار چسب زدن بینی‌تان با مشکل مواجه شود و در نتیجه پوست ترغیب می‌شود تا بیشتر به بینی بچسبد. اگر بتوانید از محلول‌های برطرف کننده‌ی چسب که در داروخانه‌ها فروخته می‌شوند استفاده کنید، این کار برای شما آسان‌تر شده و کمک می‌کند تا چسب از روی پوست شل شود و به‌راحتی برداشته شود. همچنین می‌توانید در زیر دوش آب گرم و با صابون فراوان این کار را انجام دهید به‌طوری که روی بینی را کف صابون بزنید و سپس چسب را بردارید. توصیه می‌شود که برای گرفتن لبه‌ی نوار چسب از موچین یا اشیایی مشابه آن استفاده کنید. نوار چسب را به آرامی از روی پوست بردارید و سعی کنید خیلی سریع نوار را تا 180 درجه‌ی خود به عقب برگردانید و بکشید. این جهت را تا وقتی که بقیه‌ی نوار چسب را برمی‌دارید، حفظ کنید، به این صورت شما لزوماً باید چسب را به موازات سطح پوست بکشید و بردارید. این کار به کاهش هرگونه احتمال کشیدن پوستتان و بلند شدن آن را غضروف و استخوان زیر آن کمک خواهد کرد.

برای این کار، نوار چسب‌های کاغذی با پهنایی کمتر از نیم اینچ (1.2 سانتی‌متر) را توصیه می‌کنیم.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *